Wybierają mniejsze samochody

Rosnące ceny benzyny powoli zmieniają charakter popytu na samochody w USA - coraz więcej Amerykanów kupuje samochody mniejsze i spalające mniej paliwa. Sporym wzięciem cieszą się pojazdy hybrydowe, czyli z napędem spalinowo-elektrycznym.

To między innymi za sprawą popularności małych pojazdów w marcu wzrosła sprzedaż samochodów produkowanych przez trzy wielkie amerykańskie koncerny: General Motors, Ford Co. i Chrysler. Wielka trójka z Detroit sprzedała w tym miesiącu o 12 proc. więcej samochodów niż w marcu ub.r.

Średnia cena najtańszej odmiany (regular) wyniosła pod koniec marca 3,92 dolara za galon (3,75 litra), a w wielu miastach przekroczyła 4 dol. Luksusowe marki aut, takie jak Mercedes, BMW czy Toyota Lexus, wymagają benzyny najlepszej, wysokooktanowej, która jest jeszcze droższa.

Chociaż są to ceny wciąż dużo niższe niż w Europie, ich podniesienie stanowi dla Amerykanów poważny problem, gdyż w porównaniu z Europejczykami za kierownicą spędzają o wiele więcej czasu, przez co koszt benzyny odbija się na ich domowym budżecie. Wskutek wzrostu cen paliwa rośnie też niezadowolenie z gospodarczej polityki administracji prezydenta Baracka Obamy.

W ostatnich miesiącach wzrosła więc sprzedaż małych samochodów, które w przeszłości były rzadkością na amerykańskich drogach. Bardzo dobrze sprzedaje się np. Chevrolet Sonic, który na galonie benzyny przejeżdża 40 mil (odpowiednik ok. 5 l na 100 km). Pojawiają się też, zwłaszcza na ulicach miast, samochody najmniejsze, jak Fiat Cinquecento, Mercedes Smart i Mini Morris (należący obecnie do koncernu BMW).

Sprzedaż hybrydy Toyota Prius, popularnej szczególnie w niektórych wielkich miastach, jak Waszyngton i Boston, wzrosła w marcu o 54 proc. w porównaniu z tym samym miesiącem 2011 r.

Jednocześnie spadła sprzedaż niektórych marek dużych wozów typu SUV (Sport Utility Vehicle) i minivanów, jak np. Ford Expedition, który spala 12-15 litrów benzyny na 100 km.

Z Waszyngtonu Tomasz Zalewski

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
    Nick (wymagany lub )

    Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.