"Dziennik Polski": Balon AGH poleci w stratosferę

Studenci Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie wyślą w powietrze balon stratosferyczny, który wzniesie się na wysokość 30 kilometrów. Rezultaty badań będą wykorzystane przy budowie łazika marsjańskiego - informuje "Dziennik Polski".

Jak mówi Mateusz Bryła, prezes Koła Naukowego Integra przy Katedrze Automatyki, celem badaczy jest stworzenie platformy do testowania elektroniki w skrajnych warunkach - niskiej temperaturze i niskim ciśnieniu, czyli nieco zbliżonych do tych panujących na Marsie.

Zebrane doświadczenia wykorzystamy przy budowie łazika marsjańskiego, który weźmie udział w dorocznych zawodach organizowanych przez The Mars Society na pustyni w Utah w USA - zapowiada Bryła.

Start balonu planowany jest po długim majowym weekendzie. W gondoli znajdzie się aluminiowa kapsuła, a w niej - dwa aparaty fotograficzne, kamera HD, termometr, barometr, miernik wilgotności, GPS oraz moduł GSM - wylicza dziennik.

Wcześniej misja balonu będzie zgłoszona do ośrodka kontroli ruchu powietrznego na krakowskim lotnisku w Balicach, który stworzy dla niego specjalne okno startowe i uprzedzi przelatujące w pobliżu samoloty.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama