Światowa chirurgia na żywo w internecie, z polskim udziałem

Aż 18 ośrodków z całego świata od Rio de Janeiro po Sydney będzie w czwartek prezentować na żywo w internecie operacje chirurgii usznej i podstawy czaszki. Pokazane zostaną również dwie operacje z Poznania.

"To jedyna o tak dużym zasięgu wideokonferencja w całej medycynie" - powiedział w rozmowie z PAP prof. Witold Szyfter, szef poznańskiej Kliniki Otolaryngologii i Onkologii Laryngologicznej. Organizowana jest po raz siódmy przez Live International Otolaryngology Network Foundation. Polscy specjaliści uczestniczą w nim po raz trzeci. Koordynują ją eksperci Universitair Medisch Centrum Utrecht.

Klinika Poznańska pokaże 2 operacje uszne: założenie specjalnego typy tzw. hybrydowego implantu ślimakowego u osoby z głębokim niedosłuchem (dla częstotliwości średnich i wysokich) oraz operację otosklerozy (choroby kosteczek ucha środkowego) u osoby z 50 proc. ubytkiem słuchu. Pierwsza z nich odbędzie się o 9.45 (kanał 1), a druga o 13.00 (kanał 2).

W innych ośrodkach przeprowadzone zostaną m.in. zabiegi usunięcia guza mózgu, zapalenia ucha środkowego oraz perlaka (trudnego do leczenia guzowatego stanu zapalnego powstającego najczęściej w uchu środkowym). Wszystkie operacje z poszczególnych regionów świata odbędą się w godzinach od 9.00 do 16.00 naszego czasu.

W ubiegłym roku w wideokonferencji uczestniczyło 50 tys. lekarzy z całego świata, w tym 2 tys. z Polski. W tym roku powinni je obejrzeć głównie specjaliści z Azji, Indii i Bliskiego Wschodu, bo do nich są one głównie kierowane.

Poznańska klinika ma spore doświadczenie w wideokonferencjach. "Od 8 lat organizujemy pokazowe operacje przeznaczone dla polskich specjalistów, które odbywają się regularnie co 4 miesiące" - powiedział PAP prof. Szyfter.

Czwartkową światową wideokonferencję można śledzić bezpośrednio na stronie internetowej www.lion-web.org lub poprzez stronę interntową Kliniki Otolaryngologii: www.orl.amp.edu.pl.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
    Nick (wymagany lub )

    Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.