Najstarszy chrześcijański pochówek?

Profesor James H. Charlesworth odkrył i odczytał inskrypcję na jednym z ossuariów odkrytych w tzw. jerozolimskim „Grobie Zmartwychwstania”. „To prawdopodobnie najstarszy znany chrześcijański pochówek” – donosi czerwcowy „Focus Historia”.

Postać ze Starego Testamentu i jednocześnie wczesnochrześcijański "symbol" Chrystusa i zmartwychwstania   Józef Wolny/GN Jonasz
Postać ze Starego Testamentu i jednocześnie wczesnochrześcijański "symbol" Chrystusa i zmartwychwstania

Redakcja magazynu uznała ów fakt, za archeologiczne odkrycie miesiąca. Grób oraz zdobiący go pysk ryby, na którym wyryto imię Jonasz pochodzi sprzed roku 70 n.e. – czytamy w tekście „Jonasz z pyska ryby”.

Sam „Grób Zmartwychwstania” odkryto już w 1981 roku, ale w związku z protestami ortodoksyjnych Żydów - nie godzących się na badania ludzkich szczątków - archeolodzy musieli zaprzestać prac i zapieczętować miejsce pochówku, nad którym powstało… osiedle mieszkaniowe.

Do badań powrócono w 2010 roku, gdy naukowcy „przez 2 otwory w piwnicy budynku nad grobem wpuścili do niego specjalnego, zdalnie sterowanego robota z kamerą”. Dzięki temu zabiegowi udało się uniknąć konfliktu z ortodoksami, a zrobione przez robota zdjęcia ukazały aż siedem ossuariów znajdujących się wewnątrz grobu  – informuje „Focus Historia”.

Odkrycie komentuje profesor Jolanta Młynarczyk z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego. Zaznacza ona, iż nie można mieć „pewności, że w grobie pochowano wyznawców Chrystusa”. Wspomina także o słynnym „Grobie Rodziny Jezusa”.

Więcej na ten temat w czerwcowym numerze miesięcznika „Focus Historia”.   

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
    Nick (wymagany lub )

    Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.