Profesor James H. Charlesworth odkrył i odczytał inskrypcję na jednym z ossuariów odkrytych w tzw. jerozolimskim „Grobie Zmartwychwstania”. „To prawdopodobnie najstarszy znany chrześcijański pochówek” – donosi czerwcowy „Focus Historia”.
Józef Wolny/GN
Jonasz
Postać ze Starego Testamentu i jednocześnie wczesnochrześcijański "symbol" Chrystusa i zmartwychwstania
Redakcja magazynu uznała ów fakt, za archeologiczne odkrycie miesiąca. Grób oraz zdobiący go pysk ryby, na którym wyryto imię Jonasz pochodzi sprzed roku 70 n.e. – czytamy w tekście „Jonasz z pyska ryby”.
Sam „Grób Zmartwychwstania” odkryto już w 1981 roku, ale w związku z protestami ortodoksyjnych Żydów - nie godzących się na badania ludzkich szczątków - archeolodzy musieli zaprzestać prac i zapieczętować miejsce pochówku, nad którym powstało… osiedle mieszkaniowe.
Do badań powrócono w 2010 roku, gdy naukowcy „przez 2 otwory w piwnicy budynku nad grobem wpuścili do niego specjalnego, zdalnie sterowanego robota z kamerą”. Dzięki temu zabiegowi udało się uniknąć konfliktu z ortodoksami, a zrobione przez robota zdjęcia ukazały aż siedem ossuariów znajdujących się wewnątrz grobu – informuje „Focus Historia”.
Odkrycie komentuje profesor Jolanta Młynarczyk z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego. Zaznacza ona, iż nie można mieć „pewności, że w grobie pochowano wyznawców Chrystusa”. Wspomina także o słynnym „Grobie Rodziny Jezusa”.
Więcej na ten temat w czerwcowym numerze miesięcznika „Focus Historia”.
Uszkodzenia genetyczne spowodowane używaniem konopi mogą być przekazywane z pokolenia na pokolenie.
Ten widok zapiera dech w piersiach, choć jestem przecież przyzwyczajony do oglądania takich rzeczy.
Meteoryty zazwyczaj znajdowane są na pustyniach albo terenach polarnych.