Niezdrowy sport

Zdrowy tryb życia, czyli co? Jogging, basen, siłownia i presja, „że koniecznie należy ukończyć bieg maratoński, potem poprawić własny rekord itd.” - mówi prof. dr hab. Jerzy Żołądź. Tymczasem bieganie wcale nie jest tak bardzo zdrowe, jak się powszechnie uważa.

Maraton   mattsches / CC 2.0 Maraton
Bieg nie dla każdego
W najnowszym „Gościu Niedzielnym” Tomasz Rożek rozmawia z prof. Żołądziem o tzw. zdrowym, sportowym trybie życia. Okazuje się, że dla większości ludzi to jazda na rowerze, a także marsze, czy spacery są znacznie korzystniejsze niż bieganie.

Tym, którzy trenują zbyt intensywnie, grożą „najczęściej przeciążenia układu ruchu, lecz o wiele poważniejsze jest przeciążenie układu krążenia, które może wystąpić u osób trenujących zbyt forsownie. Może to też prowadzić do zaburzeń w systemie immunologicznym, chorób metabolicznych i przemęczenia centralnego systemu nerwowego” - ostrzega prof. dr hab. Jerzy Żołądź.

Naukowiec zauważa także, że cieszące się sporą popularnością maratony nie są wskazane dla każdego.

W tempie w jakim biegają Etiopczycy i Kenijczycy, zwykły człowiek nie jest w stanie biec nawet pięciu minut. Nie ma tak dobrej wydolności układu krążenia, ani mięśni. Nie znaczy to jednak, że należy rezygnować z wysiłku fizycznego. Wszak to dzięki niemu poprawia się m.in. krążenie, odporność organizmu, nastrój, a nawet samoocena osoby ćwiczącej. Ćwiczyć jednak należy z umiarem i to właśnie temu poświęcony jest tekst „Umiar górą!”, zamieszczony w najnowszym „Gościu Niedzielnym”.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| NAUKA, SPORT, ZDROWIE

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg