To zagraża zdrowiu i życiu Polaków!

"Domagamy się od sprawujących władzę: parlamentarzystów, premiera, ministrów oraz Narodowego Funduszu Zdrowia zapewnienia należytej opieki medycznej we właściwym czasie wszystkim potrzebującym" - napisali członkowie Polskiej Federacji Ruchów Obrony Życia w liście otwartym wobec działań rządu koalicji Platforma Obywatelska - Polskie Stronnictwo Ludowe. Zdaniem sygnatariuszy, działania te zagrażają zdrowiu i życiu Polaków.

Publikujemy list przesłany dziś do KAI:

Od wielu miesięcy dramatycznie pogarsza się sytuacja pacjentów, jeśli chodzi o dostęp do lekarzy-specjalistów, leczenia szpitalnego i leków refundowanych. W wielu regionach kraju oczekiwanie na konsultację medyczną u lekarzy-specjalistów wynosi kilka miesięcy, a często zapisy przyjmowane są już na rok następny. Podobnie długo trwa oczekiwanie na leczenie szpitalne.

Problem ten jest i był wielokrotnie podnoszony przez liczne środowiska i media. Sytuacja taka niesie niebezpieczeństwo trwałej utraty zdrowia przez tysiące pacjentów, a nawet zagraża ich życiu.

Fatalnie przygotowana i wprowadzona na początku bieżącego roku tzw. ustawa refundacyjna, zmieniana wielokrotnie i w pośpiechu lista tzw. leków refundowanych, grożenie lekarzom karami grzywny za naruszenie przesadnie zbiurokratyzowanych przepisów odnośnie do wypisywania recept na leki refundowane przez NFZ oraz rosnące zadłużenie szpitali, zdecydowanie pogorszyło możliwości skutecznego leczenia pacjentów i doprowadziło do protestów zarówno pacjentów, jak i lekarzy.

Media wielokrotnie informowały o zagrożeniu życia pacjentów z chorobami nowotworowymi, a także o problemie przerzucenia na pacjentów zwiększonych kosztów zakupu leków. Protestują zarówno osoby chore i niepełnosprawne, jak i lekarze, domagając się zmian przepisów godzących w dobro pacjentów.

W związku z powyższym domagamy się realizacji art. 68 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej, w którym zapisano: „Obywatelom, niezależnie od ich sytuacji materialnej, władze publiczne zapewniają równy dostęp do świadczeń opieki zdrowotnej finansowanej ze środków publicznych”.

Tłumaczenie władz, że na skuteczne leczenie nas nie stać, jest nie do przyjęcia. Rząd od lat nie chce znaleźć ok. 10 mld zł na oddłużenie szpitali i poprawę leczenia szpitalnego, a w trybie nadzwyczajnym znajduje ok. 25 mld zł na „oddłużanie” Grecji.

Domagamy się od sprawujących władzę: parlamentarzystów, premiera, ministrów oraz Narodowego Funduszu Zdrowia pozytywnej i szybkiej reakcji na słuszne postulaty i protesty pacjentów, lekarzy oraz osób niepełnosprawnych i zapewnienie należytej opieki medycznej we właściwym czasie wszystkim potrzebującym.

Za zarząd PFROŻ
dr Paweł Wosicki - prezes
Antoni Szymański - wiceprezes
dr inż. Antoni Zięba - wiceprezes
Anna Dyndul - sekretarz

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| PACJENCI, ZDROWIE

 • Krzysiek
  28.06.2012 20:28
  "Tłumaczenie władz, że na skuteczne leczenie nas nie stać, jest nie do przyjęcia."
  To jest zdanie fachowców i osób w temacie.
  No ale, w tv w odpowiedzi, wystąpi polityk, który powie jest wszystko pod kontrolą - no i temat zamknięty.

  Swoją drogą jak państwa nie stać na leczenie, edukację itd itp - to może wreszcie nas jako naród powinno stać na nie płacenie podatku.

  Wtedy zasada "płać podatek i radź se sam" przynajmniej będzie zdrowa i prawdziwa "nie płacisz podatku i radź se sam" - och i ach jak było wreszcie coś porządnego.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.