Wirtualny żydowski Oshpitzin

Bezpłatna aplikacja Oshpitzin pozwala zobaczyć, jak wyglądał przedwojenny Oświęcim z perspektywy żyjących tam ówcześnie Żydów. To część projektu, który ma pokazać, że miasto kojarzone często wyłącznie z obozem koncentracyjnym Auschwitz to także 500-letnia historia kultury żydowskiej.

Dzięki technologii rozszerzonej rzeczywistości użytkownik mobilnej aplikacji Oshpitzin (Oszpicin - dosł.: "goście" w jidysz, żydowska nazwa Oświęcimia - PAP) może zwiedzać wirtualny Oświęcim i jednocześnie zobaczyć, jak miasto wyglądało z perspektywy społeczności żydowskiej żyjącej tam przed 1939 rokiem. Po wykonaniu zdjęcia, aplikacja nałoży na nie obraz tego, jak dane miejsce wyglądało przed II wojną światową.

Udostępniony w języku polskim i angielskim program zawiera oparty na przedwojennych mapach i wzbogacony o lektora przewodnik oraz informacje związane z kulturą żydowską w Oświęcimiu. Aplikacja pozwala też wyświetlić trójwymiarową rekonstrukcję historycznych, często nieistniejących już obiektów, takich jak np. Wielka Synagoga, hotel Herz czy dawny ratusz.

"Pamięć o tragedii Auschwitz często przesłania 500 lat obecności Żydów w mieście. Przewodnik mobilny, przygotowany na zlecenie Centrum Żydowskiego, pozwala turystom nowocześnie, wygodnie i zgodnie z własnym rytmem odkrywać tę ważną i mało znaną część dziedzictwa miasta" - mówi Maciej Zabierowski z projektu Oshpitzin.

Podczas korzystania z aplikacji nie jest potrzebne połączenie z internetem.

Wszystkie informacje dostępne w programie znaleźć można również na stronie internetowej oshpitzin.pl. Program mobilny został jednak wzbogacony o lektora, materiały 3D oraz funkcję rozszerzonej rzeczywistości.

Projekt Oshpitzin powstał na zlecenie Centrum Żydowskiego w Oświęcimiu, przy wsparciu fundacji Dutch Jewish Humanitarian Fund oraz Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego.

Obecnie aplikację można pobierać jedynie na urządzenia mobilne z systemem OS X (iPad, iPhone), w połowie sierpnia planowana jest również wersja na platformę Google Android.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
    Nick (wymagany lub )

    Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.