Popularyzacja nauki. Ładna, zgrabna dziewczyna w granatowej bluzce i jasnych spodniach pręży się niczym puma i wypala: „Czas przemija cały czas!”.
Czemu niszczeje papier?
Pochwała papieru, która stała się podstawą konkursowego sukcesu Moniki, nie była przypadkowa. To jej chleb powszedni. Pracuje bowiem na Wydziale Chemii UJ w Pracowni Badań nad Trwałością i Degradacją Papieru. Tutaj od wielu lat prowadzone są – m.in. przez Tomasza Łojewskiego – zaawansowane prace nad zakwaszonym papierem. Po 1850 r. prawie wszystkie książki i czasopisma były drukowane na takim papierze, co z czasem powodowało jego szybki rozpad, grożąc unicestwieniem potężnej części dziedzictwa kulturowego. Praktycznym efektem badań było m.in. uruchomienie w Bibliotece Jagiellońskiej Kliniki Papieru, gdzie odkwasza się książki i czasopisma, przedłużając ich żywot... Monika jest absolwentką słynnego V liceum (matura 2004). – Wyboru chemii jako przedmiotu moich studiów dokonałam w VII klasie podstawówki. Zafascynowało mnie chemiczne spojrzenie na świat przez pryzmat atomów, których nikt nie widział. Urzekło mnie oglądanie świata w skali mikro – mówi Monika.
Zajmuje się tzw. chemią konserwatorską, badającą problemy degradacji przedmiotów dziedzictwa kulturowego, ich konserwacji i przechowywania. Pracę magisterską poświęciła problemowi rozpadu barwników naturalnych pod wpływem światła. Badania miały pomóc w opracowaniu metody przechowywania w Muzeum Narodowym pasteli Stanisława Wyspiańskiego.
– To była część szerszych badań tego problemu. Staraliśmy się sprawdzić tezę, że gdy przedmiot jest przechowywany w atmosferze z bardzo małą ilością tlenu, degradacja zachodzi wolnej – mówi. – Na koniec tego projektu wykonano kasety, w których zamknięto kopię jednego z pasteli Wyspiańskiego w atmosferze, gdzie tlenu jest bardzo mało. Ta kopia wisi teraz w Muzeum Narodowym, dzięki czemu mogą państwo sami sprawdzić efekt naszych badań..
Tajemnice jedwabiu
Teraz pasjonują ją inne problemy badawcze. Dla potrzeb pracy doktorskiej bada samoistną degradację jedwabiu na przykładzie wykonanych z tej tkaniny XVI – i XVII-wiecznych chorągwi ze zbiorów wawelskich. Są to: chorągiew nagrobna Stanisława Berziego, dworzanina króla Zygmunta Augusta, chorągiew nadworna przygotowana w Krakowie na ślub króla Zygmunta Augusta i Anny Austriaczki, chorągiew wojsk śląskich arcyksięcia Maksymiliana Habsburga zdobyta w 1588 r. w bitwie pod Byczyną, wreszcie chorągiew turecka zdobyta w 1683 r. pod Wiedniem.
Zakłócenia spowodowane przez człowieka mają znacznie szerszy wpływ, niż wcześniej sądzono.
Dokumnent wskazuje m.in na wyzwania wynikające ze skutków innowacji.
Zwłaszcza niebezpieczne są matki, które bronią swojego potomstwa.
Hiszpańsko-australijski zespół opracował pionierską metodę rozkładu plastikowych śmieci.
Odkryte w Alpach i Arktyce mikroorganizmy potrafią rozkładać plastik w niskich temperaturach.
Do substancji perfluoroalkilowych (PFAS) zaliczane są tysiące syntetycznych związków chemicznych.