Popularyzacja nauki. Ładna, zgrabna dziewczyna w granatowej bluzce i jasnych spodniach pręży się niczym puma i wypala: „Czas przemija cały czas!”.
Czemu niszczeje papier?
Pochwała papieru, która stała się podstawą konkursowego sukcesu Moniki, nie była przypadkowa. To jej chleb powszedni. Pracuje bowiem na Wydziale Chemii UJ w Pracowni Badań nad Trwałością i Degradacją Papieru. Tutaj od wielu lat prowadzone są – m.in. przez Tomasza Łojewskiego – zaawansowane prace nad zakwaszonym papierem. Po 1850 r. prawie wszystkie książki i czasopisma były drukowane na takim papierze, co z czasem powodowało jego szybki rozpad, grożąc unicestwieniem potężnej części dziedzictwa kulturowego. Praktycznym efektem badań było m.in. uruchomienie w Bibliotece Jagiellońskiej Kliniki Papieru, gdzie odkwasza się książki i czasopisma, przedłużając ich żywot... Monika jest absolwentką słynnego V liceum (matura 2004). – Wyboru chemii jako przedmiotu moich studiów dokonałam w VII klasie podstawówki. Zafascynowało mnie chemiczne spojrzenie na świat przez pryzmat atomów, których nikt nie widział. Urzekło mnie oglądanie świata w skali mikro – mówi Monika.
Zajmuje się tzw. chemią konserwatorską, badającą problemy degradacji przedmiotów dziedzictwa kulturowego, ich konserwacji i przechowywania. Pracę magisterską poświęciła problemowi rozpadu barwników naturalnych pod wpływem światła. Badania miały pomóc w opracowaniu metody przechowywania w Muzeum Narodowym pasteli Stanisława Wyspiańskiego.
– To była część szerszych badań tego problemu. Staraliśmy się sprawdzić tezę, że gdy przedmiot jest przechowywany w atmosferze z bardzo małą ilością tlenu, degradacja zachodzi wolnej – mówi. – Na koniec tego projektu wykonano kasety, w których zamknięto kopię jednego z pasteli Wyspiańskiego w atmosferze, gdzie tlenu jest bardzo mało. Ta kopia wisi teraz w Muzeum Narodowym, dzięki czemu mogą państwo sami sprawdzić efekt naszych badań..
Tajemnice jedwabiu
Teraz pasjonują ją inne problemy badawcze. Dla potrzeb pracy doktorskiej bada samoistną degradację jedwabiu na przykładzie wykonanych z tej tkaniny XVI – i XVII-wiecznych chorągwi ze zbiorów wawelskich. Są to: chorągiew nagrobna Stanisława Berziego, dworzanina króla Zygmunta Augusta, chorągiew nadworna przygotowana w Krakowie na ślub króla Zygmunta Augusta i Anny Austriaczki, chorągiew wojsk śląskich arcyksięcia Maksymiliana Habsburga zdobyta w 1588 r. w bitwie pod Byczyną, wreszcie chorągiew turecka zdobyta w 1683 r. pod Wiedniem.
Badaczki ustaliły, że larwy drewnojada skuteczniej trawią plastik niż larwy mącznika.
Ekspert o Starship: loty, podczas których nie wszystko się udaje, są często cenniejsze niż sukcesy
Uszkodzenia genetyczne spowodowane używaniem konopi mogą być przekazywane z pokolenia na pokolenie.
Ten widok zapiera dech w piersiach, choć jestem przecież przyzwyczajony do oglądania takich rzeczy.
Meteoryty zazwyczaj znajdowane są na pustyniach albo terenach polarnych.