Diesel na gaz? Prosto z Lublina!

Naukowcy z Politechniki Lubelskiej biorą się za instalacje zasilania silników Diesla gazem ziemnym. Dostali na to 3 mln zł rządowej dotacji - informuje "Dziennik Wschodni".

Sprężony gaz ziemny (CNG) jest tańszy niż propan-butan, tak samo bezpieczny i bardziej ekologiczny. Ale kłopotem jest to, że potrzebuje specjalnych butli i stacji tankowania.

A największe problemy konstruktorzy mają z instalacją CNG w dieslach. Naukowcy z PL rozwiązali ten problem. "Wiemy, jak to inteligentnie zrobić. Chcemy dozować paliwo gazowe bezpośrednio do komory spalania" - mówi prof. Mirosław Wendeker z PL, ale szczegółów na razie nie zdradza.

Projekt dalszych badań nad tym zagadnieniem znalazł się wśród 180 wybranych przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju z ponad tysiąca rozmaitych pomysłów z całego kraju. Naukowcy z Lublina dostaną 3 mln zł na realizację projektu.

Michał Biały, doktorant na PL, który ma niemały udział w projekcie, mówi, że chodzi o silnik Diesla zasilany olejem napędowym i CNG. "Dzięki temu wtryskowi możemy dozować paliwo, a tym samym zmniejszyć zużycie oleju. Powinno być taniej i bardziej ekologicznie" - wyjaśnia.

«« | « | 1 | » | »»
 • Kosma
  18.07.2012 08:22
  Bez obaw, dojdzie akcyza to przestanie być taniej. U mnie w mieście była kiedyś moda na przerabianie autobusów miejskich na CNG - miało być tanio i ekologicznie... Zostało tylko ekologicznie. Nowe autobusy to wyłącznie "zwykłe" diesle.
 • Krzysiek
  18.07.2012 09:01
  Paliwo nie jest wcale takie drogie, tylko pomiędzy saturatorem z paliwem a kasą do zapłacenia za nie jest łysy, napakowany z okrągłym barkiem - a nie przepraszam to wersja z świata przestępczego - tutaj jest miły, uśmiechnięty i zadowolony z siebie poborca podatkowy, życzący sobie "tylko" 60% akcyzy i 23% VAT - a jak nie to on ci wytłumaczy poprzez odpowiednie instrumenty nacisku, że jesteś jego poddany i musisz.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.