Taran na Arktykę

Rosja zbuduje atomowy lodołamacz – gigant. A wszystko po to by dobrać się do prawdziwych arktycznych skarbów.

Lodołamacz będzie miał 170 metrów długości i będzie mógł kruszyć lód o grubości nawet 4 metrów. Wyścig na Arktykę już się rozpoczął.

Czego Rosjanie szukają na Arktyce? Pieniędzy, a właściwie surowców naturalnych z których będą bardzo duże pieniądze. Szacuje się, że pod lodami Arktyki znajdują się ogromne złoża gazu, ropy, ale także złota i platyny. Do tych terenów rości sobie prawo kilka państw, w tym Rosja, USA, Kanada, Dania, Islandia i Norwegia. Toczy się spór o to, jak sporne terytorium podzielić.

Rosja czekać na uzgodnienia dyplomatów nie chce. Kilka lat temu zorganizowała ekspedycję na dno Arktyki. Dwa załogowe batyskafy zeszły tam, a jeden z nich ustawił wykonaną z tytanu rosyjską flagę. Teraz okazuje się, że Moskwa planuje budowę gigantycznego lodołamacza napędzanego energią nuklearną.

Atomowe lodołamacze nie są technologiczną nowością. Jedynym krajem, który takie statki budował był Związek Radziecki, ale od jego upadku nie wprowadzono do służby ani jednej takiej jednostki. Ten, który chcą wybudować Rosjanie ma być wyjątkowy. Ma mieć aż 170 metrów długości i 34 metry szerokości. Jego kadłub będzie tak skonstruowany, że statek będzie mógł pływać po płytkich syberyjskich rzekach i głębinach północnych mórz. Odpowiednio skonstruowany dziób i 60 MW mocy reaktora atomowego pozwoli łamać lód o grubości nawet 4 metrów. Szacowany koszt budowy statku to 1,2 mld dolarów.

Głównym zadaniem nowe jednostki ma być pilnowanie, by żeglowne było tzw. Przejście Północno-Wschodnie czyli droga morska wiodąca z Europy do Azji wzdłuż północnego wybrzeża Rosji.

 

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| ARKTYKA

Dodaj komentarz
Gość
    Nick (wymagany lub )

    Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

    Autopromocja