Rospuda zarasta, miasto zablokowane

Mieszkańcy Augustowa zablokowali krajową 8. Chcą obwodnicy. Po ekologach, którzy kilka lat temu swoimi protestami wstrzymali budowę drogi, nie ma dziś śladu. A dolina Rospudy zarasta. Malownicze rozlewisko w ostatnich latach przekształciło się w bagna.

Protest został zorganizowany przez Obywatelski Komitet Obrony Budowy Obwodnicy Augustowa. Od godziny 14 mieszkańcy miasta blokują krajową ósemkę spacerując po przejściu dla pieszych. O zaprzestanie protestu prosiła policja, jednak funkcjonariusze nie mają prawa zakazać przechodniom korzystania z przejścia. Droga jest całkowicie zakorkowana.

Wczoraj przed Urzędem Miasta odbyła się konferencja prasowa, na której Andrzej Chmielewski z Obywatelskiego Komitetu Obrony Budowy Obwodnicy Augustowa przedstawił szczegóły pikiety. Celem protestu jest uzyskanie informacji o postępach przy realizacji projektu. Firma, która zawarła umowę z Generalną Dyrekcją Dróg i Autostrad w 2010 r. zobowiązała się do zbudowania obwodnicy w okresie nie dłuższym niż 42 miesiące. Dziś terminowe zakończenie prac jest nierealne.

Obwodnica Augustowa mogła już dawno być gotowa, gdyby nie protesty ekologów w 2007 r. Zieloni nie zgadzali się na to, by obwodnica przebiegała przez dolinę Rospudy, uważając, że taki projekt przyczyni się do degradacji unikatowej ostoi dzikich ptaków. Wokół Rospudy rozpętała się medialna burza. Sprawa trafiła nawet do organów Unii Europejskiej. Ekolodzy osiągnęli swój cel. Obwodnicy Augustowa nie ma do dziś. Jednak dolina, o którą tak intensywnie walczyli zarasta, a rzeka przekształca się w zwykłe szuwary. Nie ma tez ptaków, których siedliska tak bardzo chcieli chronić ekolodzy.

Przeczytaj też artykuł: Zieloni w dolinie Rozpusty

ZAGŁOSUJ W SONDZIE: Czy uważasz, że rezygnacja z budowy obwodnicy Augustowa przebiegającej przez dolinę Rospudy była dobrą decyzją?

«« | « | 1 | » | »»
 • obiektiv
  27.09.2012 11:04
  Człowiek jest ważniejszy od roślinności i zwierzyny. Zbudowanie obwodnicy nie byłoby katastrofą ekologiczną na skalę krajową, więc już dawno ta obwodnica powinna powstać. Ideologię Zielonych trzeba odstawić na bok. Wszak to człowiek ma panować nad ziemią, a nie ziemia nad człowiekiem.
 • gut
  27.09.2012 15:32

  Nowa Lewica w całej krasie. Niestety Ci "ekolodzy" nie mają wiele wspólnego z ekologią a raczej z eko-terroryzmem! Jeżeli ich sympatycy mówią, że winno się ludzi karać krzesłem elektrycznym!!! za szkodę wobec zwierzęcia to pokazuję to za tym się kryję. Ludzie trzeba się przed nimi bronić nim będzie za późno!

 • gut
  27.09.2012 15:41

  Ta ekologii wg. Nowej Lewicy jest w stanie poświęcić życie ludzi aby ratować życie zwierząt! To jest współczesne bałwochwalstwo, które czci zwierzęta jak bóstwo tak jak kiedyś poganie w czasach biblijnego Izraela.

 • MacBlacker
  27.09.2012 21:11
  kolejny raz "inteligentni" dziennikarze i komentujący - nie umieją dostrzec że winnym nie jest ekolog, ale arogancki niekompetentny głąb zasiadający w urzędzie - projektujący trasę na 'widzimisię" i szastający przy tym naszymi pieniędzmi.

  ale nie - winni są ekolodzy... znaczy są Ci prawdziwi ekolodzy - co to "człowiek najważniejszy" że choćby iperytem ale owady wytruć trzeba, zabetonować każdy kawałek ziemi (bo przecież człowiek ma samochód czyli ten samochód też) najważniejszy.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Autopromocja