Curiosity znalazł koryto rzeki na Marsie

Łazik Curiosity znalazł na Marsie koryto rzeki i sfotografował uformowane przez wodę kamyki - poinformowała amerykańska agencja kosmiczna NASA.

"Kamyki są okrągłe lub kanciaste, niektóre mają wielkość ziarenek piasku, a inne są tak duże jak piłka golfowa" - podała NASA. Amerykańska agencja podkreśliła, że już wcześniej znaleziono na Czerwonej Planecie ślady obecności wody, ale po raz pierwszy udało się wykonać tego rodzaju zdjęcia.

"Wielkość kamyków pozwala przypuszczać, że w tym korycie woda płynęła w znacznych ilościach z prędkością jednego metra na sekundę i sięgała miejscami nawet do pasa" - powiedział William Dietrich z Uniwersytetu Kalifornijskiego, który wraz z innymi naukowcami analizuje materiały przesyłane na Ziemię przez Curiosity.

"Po raz pierwszy zobaczyliśmy żwir, który niosła na Marsie woda. Do tej pory mogliśmy tylko spekulować co do rozmiarów koryta rzeki, teraz po porostu je zobaczyliśmy" - stwierdził Dietrich.

Curiosity wylądował na Marsie blisko dwa miesiące temu. To do tej pory najdroższa i najbardziej zaawansowana technicznie tego rodzaju misja. Głównym zadaniem łazika Curiosity jest poszukiwanie śladów życia na Czerwonej Planecie.

 

 

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| KOSMOS, NAUKA, USA

 • dygresja
  28.09.2012 07:26
  W USA radykalnie ograniczono dotacje dla NASA zlecając te same zadania o wiele tańszemu sektorowi biznesu, a w Polsce? PO+PiS popierają wydawanie publicznych środków (niemałych) na składkę do europejskiej agencji ESA... Żałosne.
 • wspomnienie
  28.09.2012 08:12
  Pamiętam, jak w latach 70. czytałem w naukowej prasie o marsjańskiej misji Viking, w wyniku której (Viking 1 i 2) stwierdzono ponad wszelką wątpliwość, że na Marsie nigdy nie było ciekłej wody i nigdy nie mogło tam się rozwinąć życie. Minęło trochę czasu i okazuje się, że naukowcy mogli najzwyczajniej ogłaszać nieprawdę.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.