Wyniki wspólnych badań genomu raka piersi, w których uczestniczył zespół poznańskich naukowców pod kierunkiem dr Macieja Wiznerowicza opublikowano w najnowszym "Nature" - najbardziej prestiżowym naukowym piśmie na świecie.
Poznańscy badacze z Wielkopolskiego Centrum Onkologii (WCO) oraz Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu uczestniczą w międzynarodowym projekcie badania genomu raka The Cancer Genome Atlas (TCGA). Celem projektu TCGA jest opracowanie atlasu genomu nowotworów w oparciu o analizę molekularną kilkunastu tysięcy próbek guzów pochodzących z 20 typów nowotworów. Projekt rozpoczęto w zeszłym roku, a jego budżet wynosi 300 mln dolarów i jest w całości finansowany przez Narodowe Instytuty Zdrowia (NIH) w USA przez okres 5 lat.
"Wynikiem naszych wspólnych badań jest kompleksowa analiza zmian molekularnych w DNA i RNA komórek nowotworowych raka piersi pochodzących od ponad 500 chorych, w tym 80 z Wielkopolskiego Centrum Onkologii. Wyniki tych analiz istotnie pogłębią wiedzę na temat mechanizmów powstawania i rozwoju raka. W efekcie, uzyskane wyniki przyczynią się do opracowania nowych metod zapobiegania, diagnostyki oraz leczenia wielu typów nowotworów" - powiedział PAP dr Maciej Wiznerowicz.
Według dr Wiznerowicza wyniki badań opublikowane w czasopiśmie "Nature" wskazują, że mechanizm molekularny powstawania nowotworu piersi jest prostszy niż przypuszczano. "Dotychczas podejrzewano bowiem, że rak piersi jest chorobą spowodowaną przez wiele czynników genetycznych oraz środowiskowych między innymi styl życia chorych. Sekwencjonowanie DNA w komórkach rakowych chorych wykazało ponad 30 mutacji co pozwoliło na klasyfikację raka piersi do jednej z czterech głównych grup" - powiedział PAP naukowiec.
W jednym z podtypów guzów, które odpowiadają za 10 proc. wszystkich przypadków raka piersi, naukowcy odkryli, że mutacje, przypominały te występujące w nowotworze jajnika. Wyjaśnia to związek pomiędzy tymi dwiema chorobami: kobiety w grupie podwyższonego ryzyka zachorowania na raka piersi są również bardziej narażone na zachorowania na raka jajnika.
Jak powiedział PAP dr Wiznerowicz klasyfikacja molekularna nowotworów piersi poznana dzięki przeprowadzonym analizom TCGA umożliwi w przyszłości zastosowanie do leków, które były pierwotnie tworzone do walki z innymi typami nowotworów. Strategią terapii spersonalizowanej w onkologii jest projektowane leków ukierunkowanych na ściśle określone szlaki molekularne, które mogą być aktywne w różnych typach nowotworów, bez znaczenia, w którym miejscu dany guz się rozwija w organizmie chorego.
Po projekcie sekwencjonowania ludzkiego genomu jest to jeden z największych projektów biomedycznych na świecie.
W pracach uczestniczy kilkadziesiąt czołowych ośrodków badawczych i placówek medycznych na całym świecie, w tym pięć z Europy. Jedynym polskim szpitalem biorącym udział w tym projekcie jest Wielkopolskie Centrum Onkologii, w którym prowadzone są prace na rakiem piersi, rakiem jelita, rakiem żołądka, nowotworami głowy i szyi oraz czerniakiem.
Poznanie i zrozumienie natury molekularnej raka piersi przyczyni się w znacznym stopniu do zmiany sposobu rozpoznawania i leczenia nowotworów. Według ekspertów już niedługo doczekamy się czasów kiedy każdy pacjent z rozpoznaniem raka zostanie poddany indywidualnej i ukierunkowanej terapii.
Uszkodzenia genetyczne spowodowane używaniem konopi mogą być przekazywane z pokolenia na pokolenie.
Ten widok zapiera dech w piersiach, choć jestem przecież przyzwyczajony do oglądania takich rzeczy.
Meteoryty zazwyczaj znajdowane są na pustyniach albo terenach polarnych.