Śladami Rzymian po Polsce

Miecze rzymskie, kości do gry wyrabiane z kości śródstopia zwierząt, kolie ze szklanych paciorków będzie można oglądać na wystawie "Śladami Rzymian po Polsce" w Muzeum Śląskim w Katowicach. Eksponaty zostały odkryte podczas wykopalisk archeologiczych.

Ekspozycja "Śladami Rzymian po Polsce" opowiada o kontaktach mieszkańców ziem polskich z rzymską kulturą. Świadectwem spotkań z rzymskimi podróżnikami są m.in. odkrywane lub przypadkiem znajdowane w grobach i skarbach rozmaite "importy" rzymskie, czyli przedmioty, które ze sobą przywozili. Na ziemie polskie napływały one drogą wymiany handlowej, często za pośrednictwem innych ludów, oraz jako dary, daniny, subsydia, łupy wojenne, okup, a być może także żołd wypłacony za służbę w armii rzymskiej.

"Przywożono przede wszystkim zastawy stołowe: naczynia brązowe, srebrne, szklane i ceramiczne oraz ozdoby, takie jak kolie ze szklanych paciorków oraz zapinki" - poinformowała kurator wystawy Małgorzata Kurgan-Przybylska z Muzeum Śląskiego.

Na wystawie zaprezentowane zostaną miecze rzymskie, okucia z rogów, z których pito wino, 61 monet, kolie ze szklanych paciorków, lampki oliwne oraz fibule, czyli bardzo popularne w czasach rzymskich zapinki do spinania szat. Ciekawostką będą także kości do gry tzw. astragalus wyrabiane z kości śródstopia zwierząt i gry planszowe podobne do warcabów.

"Zwiedzający będą mieli okazję obejrzeć także naczynia do picia wina, flasze, a także piękny i niezwykle delikatny zachowany w całości puchar szklany" - dodała kurator wystawy.

Eksponaty, które od środy będą prezentowane na wystawie są datowane na okres od I w p.n.e. do V w. n.e.

Wystawa będzie otwarta do 15 stycznia 2013 roku.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama