Podwodny hotel?

W Gdyni zbudowany zostanie prototyp podwodnego hotelu zaprojektowanego przez zespół naukowców - głównie z Politechniki Gdańskiej. Środki na ten cel pozyskano z funduszy unijnych. Zakupem hotelu zainteresowane są już firmy na Malediwach i w Dubaju.

Budową prototypu zajmie się, wspólnie z naukowcami, gdyńska firma Deep Ocean Technology, która pozyskała na ten cel 19 mln zł w ogłoszonym przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju konkursie na środki z Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka 2007-2013.

Robert Bursiewicz z gdyńskiej firmy poinformował PAP, że budowa prototypu Water Discus Hotel - tak nazywa się konstrukcja - rozpocznie się w przyszłym roku, a zakończy w roku 2014. Jak wyjaśnił, prototyp ma posłużyć praktycznemu zbadaniu rozwiązań zastosowanych przez projektantów i wniesieniu do projektu ewentualnych poprawek czy ulepszeń.

Szefem zespołu, który - po dwóch latach pracy - przygotował projekt podwodnego hotelu jest dr hab. Lech Rowiński z Wydziału Oceanotechniki i Okrętownictwa Politechniki Gdańskiej. Jest on także współzałożycielem gdyńskiej spółki. Jak wyjaśnił PAP Rowiński, w zespole są zarówno naukowcy z politechniki, jak i inżynierowie nie związani z uczelnią oraz specjaliści zatrudnieni w firmie Deep Ocean Technology.

Specjaliści nie zakończyli jeszcze pracy - przed nimi m.in. wprowadzanie ewentualnych poprawek oraz dostosowywanie projektu do warunków w konkretnych miejscach, gdzie mogą powstać obiekty.

Podwodny hotel pomysłu gdańskich inżynierów będzie złożony z dwóch dysków: stalowego dysku o promieniu nieco ponad 30 m zanurzonego na głębokość około 10 m oraz niemal bliźniaczego dysku, który znajdzie się nad wodą; umieszczone w nim będą: zaplecze hotelowe oraz przestrzenie wspólne obiektu.

Rowiński wyjaśnił, że w podwodnym dysku znajdować się będzie około 20 pokoi hotelowych, rozmieszczonych wzdłuż jego obwodu, tak by z okien każdego z pomieszczeń mieszkalnych był widok na podwodny krajobraz.

"Zakładamy kilka wariantów obiektu. Zamawiający będzie mógł np. określić, czy dolny dysk ma się obracać. Na życzenie inwestora możemy też rozbudować nadwodny dysk, uzupełniając go o kilka mniejszych, również okrągłych dobudówek" - powiedział PAP Rowiński.

Jak zaznaczył, balastem dla ważącego około 3 tys. ton podwodnego dysku będzie woda umieszczona w zbiorniku zainstalowanym w nadwodnej części obiektu. "W razie jakiejkolwiek sytuacji awaryjnej zbiornik otworzy się i po wypłynięciu z niego wody podwodny dysk wynurzy się" - wyjaśnił Rowiński zastrzegając, że w każdym z pokoi znajdzie się osobne wyjście awaryjne dla gości.

Podwodny hotel zaprojektowano głównie z myślą o miejscach, w których wody są na tyle czyste, by pozwalały na obserwację raf koralowych i innych żyjących pod powierzchnią stworzeń.

Jak poinformował PAP Bursiewicz, na świecie istnieją już miejsca, które pozwalają na obserwacje podwodnego życia. "Na Malediwach jest np. podwodna sala klubowa i restauracja. Nigdzie jednak, jak dotąd, nie postawiono podwodnego hotelu" - tłumaczył Bursiewicz.

Poinformował, że firma Deep Ocean Technology prowadzi już "bardzo zaawansowane" rozmowy z firmami, które chcą postawić zaprojektowane w Trójmieście podwodne hotele na Malediwach i w Dubaju. Bursiewicz nie chciał zdradzić szczegółów rozmów, wyjaśnił tylko, że optymistyczny scenariusz zakłada początek realizacji tych inwestycji w 2014 r.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama