Wspólny apel Kościołów o ochronę stworzenia

Do historycznego wydarzenia dojdzie 16 stycznia, w środę, podczas konferencji ekumenicznej w Sekretariacie Episkopatu Polski.

Tego dnia wysocy rangą przedstawiciele Kościoła rzymskokatolickiego oraz Polskiej Rady Ekumenicznej podpiszą wspólny apel Kościołów w Polsce o ochronę stworzenia. Będzie to pierwszy tego rodzaju apel sygnowany przez najważniejsze wspólnoty chrześcijańskie działające w naszym kraju.

Na spotkanie, które rozpocznie się o godz. 11.00, zaprasza Komisja Dialogu Konferencji Episkopatu Polski i Polskiej Rady Ekumenicznej. Przedmiotem konferencji prasowej, zwołanej tuż przed rozpoczęciem Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan, będzie działalność ekumeniczna Kościołów w Polsce.

W spotkaniu z dziennikarzami ze strony Kościoła rzymskokatolickiego wezmą udział: abp Józef Michalik, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski; bp Krzysztof Nitkiewicz, przewodniczący Rady ds. Ekumenizmu KEP; bp Andrzej Czaja, przewodniczący Komisji Nauki Wiary KEP, natomiast ze strony Kościołów zrzeszonych w Polskiej Radzie Ekumenicznej: abp Jeremiasz, prezes PRE (Polski Autokefaliczny Kościół Prawosławny);
bp Edward Puślecki, sekretarz PRE (Kościół Ewangelicko-Metodystyczny); ks. Ireneusz Lukas, dyrektor Biura PRE (Kościół Ewangelicko-Augsburski).

Konferencję prowadzi ks. Sławomir Pawłowski SAC, sekretarz Rady ds. Ekumenizmu KEP. O polsko-rosyjskim ekumenicznym orędziu o pojednaniu mówić będzie abp Józef Michalik. Prawosławny arcybiskup Jeremiasz zapozna dziennikarzy z treścią Apelu Kościołów w Polsce o ochronę stworzenia.

Bieżące dialogi ekumeniczne w Polsce oraz ekumeniczne wyzwania w kontekście Roku Wiary w Kościele rzymskokatolickim omówią biskupi: Krzysztof Nitkiewicz i Andrzej Czaja. Aktualne inicjatywy Polskiej Rady Ekumenicznej przedstawi ks. Ireneusz Lukas, a z programem Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan (18-25 stycznia) zapozna bp Edward Puślecki.

Po konferencji, o godz. 12.00. w sali plenarnej KEP, planowane jest podpisanie wspólnego Apelu Kościołów w Polsce o ochronę stworzenia. Poprzedzą je czytania biblijne o stworzeniu oraz odczytanie tekstu apelu, a ceremonię zakończy wspólna modlitwa. W godz. 12.20-12.50 zwierzchnicy Kościołów pozostają do dyspozycji mediów.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| EKUMENIZM

 • Traper
  12.01.2013 11:59
  Bardzo interesująca inicjatywa. Należy przypuszczać, że ma to związek z poszanowaniem środowiska naturalnego i relacją człowieka (chrześcijanina) do przyrody, a ta, odkąd zacząłem poznawać chrześcijaństwo, wydała mi się bardzo pozytywna. W teologii i dokumentach Kościoła. Bo w głosach tzw. osób wierzących niestety całkowity bałagan i sprzeczności... O ile więc się nie mylę, można spodziewać się przynajmniej zachęty do uporządkowania chrześcijańskiej wykładni w tym względzie - a może coś więcej?
 • Maluczki
  12.01.2013 12:10
  Żadnych konkretów, same slogany!
  Nie wiadomo, czy to będzie rzeczywiste zwrócenie się do świata o konkretne nie zatruwanie i nie niszczenie, czy tylko propaganda.
 • Plutek
  12.01.2013 17:18
  Rzeczywiście, artykuł bełkotliwie o niczym. Nawet nie zasugerowano, na czym ma konkretnie polegać inicjatywa. Z drugiej strony może w końcu doczekamy się jasnej postawy Kościoła Polskiego względem środowiska naturalnego. W stosunku do jasnej postawy Rzymu w tej dziedzinie polski KK jest zapóźniony o dekady. Nawet w "Gościu" można znaleźć uszczypliwe uwagi do "Ekologów" wynikające chyba z ignorancji piszącego.
 • vanitas
  12.01.2013 19:42
  Czy redaktorzy Gościa Niedzielnego co tydzień co najmniej nie mówią podczas Mszy: "wierzę w JEDEN święty, powszechny i apostolski Kościół"? Czy trzeba deklaracji "Dominus Jesus" żeby zdać sobie sprawę, że Kościół jest jeden, a heretycy i schizmatycy nie są Kościołem, więc "Kościołów" nie ma?
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.