Ile warte są polskie lasy?

Drzewostan oraz grunty polskich lasów są warte ok. 200 mld zł, ale biorąc pod uwagę społeczną, edukacyjną i gospodarczą użyteczność lasów, ich wartość sięga prawie biliona złotych - uważa szef Polskiego Towarzystwa Leśnego prof. Andrzej Grzywacz.

"Nie zawsze zdajemy sobie sprawę, jaką wartość majątku narodowego stanowią lasy" - mówił Grzywacz w środę podczas posiedzenia sejmowej komisji środowiska. Dodał, że najłatwiej policzyć oczywiście grunty i drzewostan. Biorąc pod uwagę tereny, z których pozyskuje się drewno, a także parki narodowe czy rezerwaty, "wartość ta jest szacowana na ok. 200 mld zł". Jak jednak zaznaczył, wartość lasów z uwzględnieniem ich funkcji kulturalnych, społecznych, edukacyjnych może być nawet kilka razy większa i sięgać blisko biliona zł.

"Prawie 30 proc. powierzchni kraju, jakie zajmują lasy w Polsce, wymaga troski, planowania, ochrony, mądrego oszczędzania i użytkowania dla obecnych i przyszłych pokoleń. Polskie lasy to jest kawał majątku" - podkreślił Grzywacz.

Dyrektor generalny Lasów Państwowych Adam Wasiak dodał, że lasy w naszym kraju zajmują prawie dwukrotnie więcej powierzchni niż w innych państwach europejskich. "W Polsce lasów nie ubywa i są one coraz bogatsze" - zaznaczył. Przypomniał, że lesistość kraju od 1945 roku wzrosła prawie o 10 proc.

Wasiak podkreślił, że lasy i związana z nimi gospodarka drzewna zapewniają pracę 370 tys. osób. Dodał także, że Lasy Państwowe edukują rocznie blisko 2 mln ludzi w trakcie np. wycieczek czy seminariów, a w ramach Międzynarodowego Dnia Lasu, który przypada w czwartek, regionalne oddziały Lasów Państwowych będą prowadziły w wielu szkołach kampanię edukacyjną nt. przyrodniczej i społecznej wartości lasów.

Wiceminister środowiska, Główny Konserwator Przyrody Janusz Zaleski podziękował leśnikom za ich zaangażowanie, wyrażając nadzieję, że Międzynarodowy Dzień Lasu będzie obchodzony w poczuciu dobrze wykonanej pracy.

21 marca został ustanowiony Międzynarodowym Dniem Lasu decyzją Zgromadzenia Ogólnego ONZ z 2006 roku. W tym dniu leśnicy, organizacje przyrodnicze i pozarządowe przypominają o znaczeniu lasów dla życia i zdrowia człowieka.

Polska po Francji, Niemczech, Szwecji i Ukrainie jest w europejskiej czołówce pod względem zalesienia. Lasy zajmują 29,2 proc. powierzchni naszego kraju (9,1 mln ha). Pod zarządem Lasów Państwowych znajduje się 7,6 mln ha, reszta podlega m.in. Parkom Narodowym czy gminom.

Jak szacuje ONZ, od lasów uzależniony jest byt ok. 1,6 mld ludzi na świecie oraz istotna część globalnej gospodarki.

Resort środowiska przypomina przy okazji, że lasy są świetnym "pochłaniaczem" CO2. Według badań przeprowadzonych na zlecenie Lasów Państwowych, w Polsce najlepiej spełniają to zadanie lasy sosnowe. Średnia roczna ilość gazu pochłoniętego z atmosfery przez las wynosi 21,5 tony na każdy hektar. Lasy zatrzymują również wodę, przeciwdziałając stepowieniu i poprawiając bezpieczeństwo przeciwpowodziowe.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| EKOLOGIA, ZASOBY

 • czuję geszeft
  21.03.2013 06:11
  "kawał majątku" - w sam raz żeby się uzbierało na "odszkodowania" za majątki pożydowskie, te drobne 64 mld. dolarów. Brawo panie Grzywacz za umiejętność przeliczania wszystkiego na pieniądze.
 • Stanisław_Miłosz
  21.03.2013 07:39

  "Drzewostan oraz grunty polskich lasów są warte ok. 200 mld zł, ale" ...

   

  czy to wystarczy by spłacić długi rządu, samorządów i nierządów Platformy Obywatelskiej pod światłym kierownictwem Słońca Peru i Geniusza Finansów?

  Te już pełnione i te które jeszcze zdążą popełnić by żyło się lepiej? Długi i odsetki od długów. I - nie ma zmiłuj - odsetki od odsetek?!

   

  Tak obywatele, jeszcze trochę takich rządów, a już nie tylko kamienice nie będą wasze, nie tylko ulice nie będą wasze (autostrady już nie są), nie tylko pola nie będą wasze, nie tylko nasypy z pożywnym szczawiem nie będą wasze, ale nawet lasy nie będą wasze!

   

  Gdzie zatem lemingi schronienie znajdziecie? Jest takie miejsce, jest taki kraj?

  Już wiem, "pod palmami" jest. Tam będziecie banany pogryzać (z europejską krzywizną, oczywista oczywistość) pogryzać.

   

 • picea
  21.03.2013 07:52
  Jeszcze żeby tylko praca w tych lasach była... :(
 • Nick
  07.04.2014 12:40
  nie wiem skąd pomysł że Polska ma dwukrotnie więcej lasów niż inne kraje w Europie. tak naprawdę to wiele krajów jest bardziej zalesionych.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Autopromocja