Jedyny Pierścień wystawiony

Starożytny klejnot, który zainspirował J.R.R. Tolkiena, można oglądać w brytyjskim muzeum.

Po raz pierwszy w historii zainteresowani mogą oglądać rzymski pierścień, który prawdopodobnie był jedną z inspiracji Johna Ronalda Reuela Tolkiena do napisania „Władcy Pierścieni”. W 1785 roku pewien rolnik znalazł ważącą 12 gram obrączkę w południowej Anglii, która od tej pory znajdowała się w majątku „The Vyne” w hrabstwie Hampshire.

Szczególnie intrygująca była ze względu na napisy znajdujące się po jej wewnętrznej stronie. Po latach archeolog Mortimer Wheeler zauważył ich związek ze znalezioną 120 kilometrów dalej tablicą z przekleństwami, którymi pierwotny właściciel pierścienia o imieniu Silvianus przeklina osobę, która nosiłaby utracony przedmiot. W 1929 Wheeler konsultował się u Tolkiena, który był wybitnym filologiem, językowo w sprawie pierścienia i tablicy.

Przedmiot jest częścią wystawy poświęconej jemu oraz autorowi "Hobbita" w "The Vyne". Znalezisko nie jest jedyną inspiracją Tolkiena, jeśli chodzi o treść „Władcy Pierścieni”. Znawca starożytnych języków i mitologii korzystał również z różnych podań, m.in. nordyckich i celtyckich, a także czteroczęściową operą Richarda Wagnera „Pierścień Nibelunga”.

«« | « | 1 | » | »»
 • Jak wam nie wstyd?
  05.04.2013 10:47
  Promujecie twórczość Tolkiena, a on pisał o czarach, elfach i demonach. To niechrześcijańskie i grzech!!!
 • sven
  05.04.2013 11:43
  w piśmie świętym też jest o czarach i demonach, problem w tym żeby ukazać prawdziwą istotę czarów. Tak rozumiem różnicę pomiędzy Tolkienem a Harrym Potterem, w tym ostatnim czary są fajne i przyjazne człowiekowi.
 • A. Raven
  16.04.2013 14:09
  Tolkien był głęboko wierzącym katolikiem, a Jego książki należą do mojej ulubionej serii. W dodatku trylogia Władcy Pierścieni ma głęboko ukryty religijny i filozoficzny sens.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.