Onkologia powinna stać priorytetem w polskiej opiece medycznej, inaczej nie sprostamy rosnącym potrzebom w leczeniu chorób nowotworowych - podkreślali eksperci podczas niedawnego II Forum Organizacji Pacjentów Onkologicznych w Warszawie.
Dodała, że nie wystarczy pacjenta jedynie zoperować, nie można leczyć go jedną, nawet najlepszą metodą, bo choroby nowotworowe wymagają leczenie kompleksowego, na dodatek dobrze skoordynowanego. Jako przykład podała rak płuca, który wymaga jednoczesnego skojarzenia chemioterapii i radioterapii. Uzyskuje się wtedy dłuższe przeżycia niż wtedy gdy obie metody stosowane są jedna po drugiej.
"Narodowy Fundusz Zdrowia płaci jedynie za wykonanie świadczeń zgodnie z procedurami, a nie za jakość leczenia" - powiedział prof. Tadeusz Pieńkowski, szef kliniki onkologii i chirurgii Europejskiego Centrum Zdrowia w Otwocku. Nie ma możliwości wprowadzenia, niestandardowych i nowatorskich sposobów leczenia, które u danego chorego mogłyby zapewnić lepsze efekty, bo szpital się obawia, że nie otrzyma za to pieniędzy.
Kręczkowska dodała, że jednocześnie wykonywane są zabiegi, które są korzystne dla szpitala, bo są lepiej wyceniane przez NFZ, natomiast nie są najlepszym wyborem terapii dla chorego.
Przyznano również, że marnotrawione są środki na leczenie chorób nowotworowych, mimo że ich brakuje. Polega to głównie na zbyt długim i częstym leczeniu szpitalnym, choć wiele zabiegów może być wykonywanych ambulatoryjnie, co jest znacznie mniej kosztowne.
Zgodzono się, że chory po wykryciu choroby powinien być natychmiast kierowany do ośrodka referencyjnego, specjalizującego się w leczeniu określonego typu nowotworów. Jego leczeniem powinien się zajmować zespół specjalistów uzgadniających najlepszy schemat terapii dla poszczególnych pacjentów. Bez takich wielodyscyplinarnych ustaleń leczenie w ogóle nie powinno się rozpoczynać.
Prof. Jassem zapowiedział, że Polskie Towarzystwo Onkologiczne przedstawi wkrótce projekt zmian w strategii polskiej onkologii, który zaproponuje ministrowi zdrowia. Poinformował również o utworzeniu parlamentarnego zespołu ds. onkologii.
W ostatnich 20 latach odsetek zgonów z powodu nowotworów zwiększył się w Polsce z 19 do 26 proc. Wśród osób przed 65. rokiem życia rak jest już pierwszą przyczyną umieralności.
Ekspert o Starship: loty, podczas których nie wszystko się udaje, są często cenniejsze niż sukcesy
Uszkodzenia genetyczne spowodowane używaniem konopi mogą być przekazywane z pokolenia na pokolenie.
Ten widok zapiera dech w piersiach, choć jestem przecież przyzwyczajony do oglądania takich rzeczy.
Meteoryty zazwyczaj znajdowane są na pustyniach albo terenach polarnych.