Roboty policyjne, antyterrorystyczne, kosmiczni zwiadowcy, wyścigi robotów, roboty latające i pływające, tańczące, śpiewające, grające w piłkę - to część atrakcji Nocy Robotów, którą w piątek zorganizował Przemysłowy Instytut Automatyki i Pomiarów.
Mimo deszczu, korków i braku miejsc do parkowania warszawiacy tłumnie przybyli na odbywającą się w stolicy II Noc Robotów.
Druga edycja imprezy została zorganizowana pod hasłem "Odkryj Nieznane". Noc Robotów to inicjatywa skierowana do przedstawicieli nauki i biznesu, inżynierów, młodzieży szkolnej i akademickiej oraz pasjonatów robotyki. Wśród ponad 100 atrakcji z można było zobaczyć zarówno zabawkowe roboty - owady, jak i działające roboty z klocków, pokaz robotów policyjnych, antyterrorystycznych, kosmicznych zwiadowców, wyścigi robotów, roboty latające i pływające, tańczące, śpiewające, grające w piłkę, walczące jak zawodnicy sumo i wiele innych.
Nie zabrakło francuskich robotów humanoidalnych NAO potrafiących zarówno wygłaszać wykłady, jak i tańczyć "Gangnam Style". Zaprezentowano skonstruowany przez wrocławskich studentów pierwszy w Polsce autonomiczny samochód "Jurek", który nie potrzebuje kierowcy aby jeździć. Pojawiły się repliki robota R2D2 z "Gwiezdnych Wojen" i najnowszy model "CyberRyby" - zbudowanego na Politechnice Krakowskiej robota piątej generacji, pływający w ogrodowym basenie. Były także lądowe odpowiedniki dronów - zbudowane przez specjalistów z Wojskowej Akademii Technicznej zdalnie sterowane pojazdy do transportu sprzętu wojskowego w trudnych warunkach oraz patrolowania granic.
Przewodnikami po świecie robotów byli naukowcy, inżynierowie z PIAP oraz firm partnerskich: Comau, Festo, Farnell element14 i Parameter AB, iCount, Mały Inżynier, a także studenci z najlepszych uczelni technicznych w Polsce. Organizatorzy nie zapomnieli o specjalnych atrakcjach dla najmłodszych - w konkursie na najlepszy RoboStrój do wygrania były półkolonie Małego Inżyniera czy warsztaty z robotyki dla całej klasy zwycięzcy.
Stan polskiej robotyki jest dobry - mówił na konferencji prasowej prof. Krzysztof Jan Kurzydłowski, dyrektor Narodowego Centrum Badań i Rozwoju (które objęło patronat nad imprezą). Podkreślił, że NCBR wspiera jednostki naukowe, takie jak PIAP i przedsiębiorców w opracowywaniu i wdrażaniu nowoczesnych rozwiązań i technologii, kładąc szczególny nacisk na komercjalizację uzyskanych wyników badań.
"Cieszymy się, że zyskaliśmy możliwość pokazania szerokiej publiczności osiągnięć polskiej robotyki - powiedział dr inż. Jan Jabłkowski, dyrektor PIAP. - To wyjątkowa noc, pełna niespodzianek, konkursów, ciekawa zarówno dla najmłodszych, jak i dorosłych osób fascynujących się najnowszymi technologiami."
Konstrukcje PIAP są doceniane na całym świecie, o czym świadczą liczne nagrody i wyróżnienia m.in.: Godło Promocyjne +Teraz Polska+, Złoty Medal Międzynarodowych Targów Poznańskich, Nagroda DEFENDER - Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego czy Nagroda Ministerstwa ds. Sytuacji Nadzwyczajnych Rosji.
Przemysłowy Instytut Automatyki i Pomiarów (PIAP) od blisko 50 lat zajmuje się tworzeniem najnowszych technologii. Od 2000 roku Instytut jest stałym dostawcą robotów i innych urządzeń zrobotyzowanych dla służb specjalnych odpowiedzialnych za bezpieczeństwo i utrzymanie porządku (policja, wojsko, straż graniczna, BOR). Jednak powstają tu roboty o najróżniejszych zastosowaniach - na przykład prototypowe urządzenia do rehabilitacji osób po udarze mózgu.
Więcej informacji na temat wydarzenia znaleźć można na stronie www.nocrobotow.pl.
Ekspert o Starship: loty, podczas których nie wszystko się udaje, są często cenniejsze niż sukcesy
Uszkodzenia genetyczne spowodowane używaniem konopi mogą być przekazywane z pokolenia na pokolenie.
Ten widok zapiera dech w piersiach, choć jestem przecież przyzwyczajony do oglądania takich rzeczy.
Meteoryty zazwyczaj znajdowane są na pustyniach albo terenach polarnych.