Zmarł wynalazca myszy komputerowej

W wieku 88 lat zmarł w USA Douglas Engelbart, amerykański naukowiec, który zasłynął jako wynalazca myszy do komputera i innych urządzeń służących dziś do komunikacji i rozrywki.

O śmierci Engelbarta poinformowało w środę Muzeum Historii Komputerów w Mountain View, w Kalifornii, powołując się na wiadomość od córki i autorki biografii wynalazcy, Christiny. Inżynier zmarł w swym domu w Atherton, w sercu Doliny Krzemowej.

Jak podkreślał, jego praca polegała na "poszerzaniu ludzkiego intelektu", której celem było opracowanie bardziej intuicyjnych sposobów sterowania komputerem. Mysz, którą naukowiec wymyślił w 1960 roku i opatentował 10 lat później, na początku stanowiła drewniane pudełko, w którym ukrywały się dwa metalowe koła spełniające rolę wskaźników na osi współrzędnych.

Urządzenie trafiło na rynek dopiero w 1984 roku wraz z pierwszymi komputerami firmy Apple. Patent tymczasem wygasł w 1987 roku, dlatego też twórca myszy nie osiągnął zbyt dużych korzyści materialnych.

Engelbart jako pracownik Instytutu Badawczego Uniwersytetu Stanforda (SRI) pomagał też tworzyć zalążki pierwszej sieci komputerowej ARPANet oraz przyczynił się do rozwoju hipertekstu. W czasach, gdy komputer zajmował całe pomieszczenie, jako jeden z pierwszych w świecie korzystał z rozmieszczanych na ekranie okien, czy też przeprowadził wideokonferencję.

Przez większość życia jego pomysły były niedoceniane; Engelbarta przekierowywano do innych badań, odsuwano od funkcji kierowniczych, czy też redukowano finansowanie programów badawczych. Dopiero w 1997 przyznano mu opiewającą na 500 tys. dolarów, a przyznawaną najlepszym amerykańskim wynalazcom nagrodę Jerome'a Lemelsona i Instytutu Technologicznego w Massachusetts (MIT). W 2000 roku prezydent USA Bill Clinton odznaczył go za wkład w rozwój technologiczny kraju.

 

14135790 14135693 arch. int.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
Dodaj komentarz
Gość
    Nick (wymagany lub )

    Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.