Ważne odkrycie Polaków na Bornholmie

Średniowieczne -i szwedzkie i duńskie monety oraz inne zabytki odkryli archeolodzy z Uniwersytetu Warszawskiego podczas badań ruin zamku Hammershus na wyspie Bornholm.

Zamek jest jednym z największych tego typu obiektów w Skandynawii i trzecim najważniejszym zabytkiem tej kategorii w Danii. Monety okryto w najstarszej części budowli, w tzw. Tinghuset - domu sędziego.

"Znalezisko doskonale wpisuje się w znaną historię zamku i ją potwierdza. Monety szwedzkie jednoznacznie świadczą o zwierzchności szwedzkiego biskupa z Lund, który zlecił wybudowanie zamku w celu łatwiejszego ściągania podatków z podległego mu wówczas Bornholmu" - wyjaśnia PAP Janusz Janowski z Instytutu Archeologii UW, kierownik badań.

Natomiast w ostatnich dniach badań znaleziono monetę króla Danii - Fryderyka I z 1524. To zgadza się z okresem, gdy Hammershus należał do korony duńskiej.

Wśród ponad 200 odkrytych zabytków znaleziono również średniowieczną kłódkę, co zdaniem archeologów, potwierdza iż w zamku przechowywano drogocenne przedmioty. Ponadto odnaleziono średniowieczną kostkę do gry, zdobioną płytkę kościaną oraz fragment importowanego z terenów dzisiejszych Niemiec kafla piecowego z przedstawieniem twarzy. "Wszystkie artefakty świadczą o zamożności i wyrafinowanym guście mieszkańców zamku" - uważa Janowski.

Jak wyjaśnia archeolog, ciekawym znaleziskiem jest szwedzka kula armatnia, którą odkryto w narożniku badanego domu. "Można wysnuć przypuszczenie, iż pochodzi ona z okresu gdy o zamek walczono. Dowodzi tego też duża ilość grotów strzał kuszy" - dodaje Janowski.

Na prośbę duńskich konserwatorów z Kopenhagi, polscy archeolodzy zadokumentowali za pomocą skanera 3D fragment trudno dostępnych murów zamku.

Wykopaliska polskiej ekipy badaczy trwały od początku lipcu i będą kontynuowane w przyszłym roku.

Budowę zamku Hammershus rozpoczęto 1250 r. Wyspa i zamek przechodziły często z rąk szwedzkich w duńskie i odwrotnie. W 1743 r. zdecydowano się zamek rozebrać. Część surowców wykorzystano do budowy twierdzy na wyspie Christianso. Podczas wojny 30-letniej w Hammershus więziony był Corfitz Ulfeldt i Leonora Christina - przyrodnia siostra króla Fryderyka III. To m.in. wskutek zdrady Ulfeldta i jego służby na rzecz króla Szwecji Karola X, Dania przegrała wojnę duńsko-szwedzką (1643-1645) i podpisała niekorzystny dla siebie pokój w Bromsebro. W ten sposób umocniona Szwecja miała otwartą drogę do "potopu szwedzkiego" w 1655 r.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama