Problem otyłości dzieci i młodzieży, czy kobiet planujących macierzyństwo, aspekty psychologiczne otyłości i jej powikłań - to niektóre tematy IV Zjazdu Polskiego Towarzystwa Badań nad Otyłością, który odbędzie się od 12 do 14 września w Zawierciu (Śląskie).
Mike Licht / CC 2.0
Ostatnie dziesięciolecia XX wieku to lata epidemii otyłości na świecie
We wszystkich grupach wiekowych liczba ludzi otyłych nadal rośnie
"Ostatnie dziesięciolecia XX wieku to lata epidemii otyłości na świecie. We wszystkich grupach wiekowych liczba ludzi otyłych nadal rośnie. Największe nasilenie problemu obserwujemy u osób w wieku średnim i starszym. Niestety, także spory odsetek nastolatków i dzieci jest otyłych" - powiedziała prezes Polskiego Towarzystwa Badań nad Otyłością i przewodnicząca komitetu organizacyjnego zjazdu prof. Magdalena Olszanecka-Glinianowicz ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego.
Wystąpienia podczas zjazdu będą mieli lekarze różnych specjalności. "Będziemy zastanawiać się nad potrzebą wspólnych wytycznych w kwestii otyłości i jej powikłań po to, żeby dla dobra pacjenta mówić +jednym głosem+" - dodała prof. Olszanecka - Glinianowicz.
Uczestnicy zjazdu zajmą się m.in. otyłością dzieci i młodzieży, a także w praktyce położniczej i ginekologicznej. Eksperci będą mówić o zaburzeniach hormonalnych towarzyszących otyłości, związkiem między zdrowiem jamy ustnej a otyłością, nowych aspektach dietetycznego leczenia otyłości oraz aktualnych problemach chirurgii bariatrycznej.
"Będziemy mówić o rzadko poruszanym problemie powiązań pomiędzy tkanką tłuszczową i mięśniową i tym co następuje w efekcie rozdźwięku pomiędzy tymi regulacjami. Pojawi się też mało dotychczas omawiana w zakresie związków z otyłością kwestia przewlekłej choroby żylnej, a także o zaburzeniach układu ruchu. Nie zabraknie także wykładów na temat współpracy ciała z psychiką w leczeniu otyłości" - podkreśliła prof. Olszanecka - Glinianowicz.
Oprócz prelegentów z ośrodków naukowych całej Polski wykłady w Zawierciu wygłoszą też goście z zagranicy. Prof. Antonio Torres Garcia był prezesem Europejskiego Towarzystwa Chirurgów Metabolicznych i Bariatrycznych, a prof. Garcia Caballero ma ogromne doświadczenie w zakresie chirurgii bariatrycznej i metabolicznej. Obydwaj pochodzą z Hiszpanii, gdzie proceduy medyczne, związanych z opieką nad pacjentami przed i po zabiegu są organizowane w sposób interdyscyplinarny.
Kolejny gość z zagranicy - prof. Renato Pasquali z Włoch - jest jednym z autorytetów w dziedzinie zaburzeń endokrynologicznych związanych z otyłością, przede wszystkim zaburzeń płodności i zespołu policystycznych jajników. Udział w zjeździe zapowiedziała także endokrynolog prof. Marija Pfeifer, zajmująca się od wielu lat problemami metabolicznymi i otyłością w Lublianie w Słowenii.
Z ośrodka kosmicznego NASA na Florydzie wystartowała w poniedziałek rakieta SpaceX Falcon 9.
Hiszpańsko-australijski zespół opracował pionierską metodę rozkładu plastikowych śmieci.
Odkryte w Alpach i Arktyce mikroorganizmy potrafią rozkładać plastik w niskich temperaturach.
Do substancji perfluoroalkilowych (PFAS) zaliczane są tysiące syntetycznych związków chemicznych.