Epidemia otyłości

Problem otyłości dzieci i młodzieży, czy kobiet planujących macierzyństwo, aspekty psychologiczne otyłości i jej powikłań - to niektóre tematy IV Zjazdu Polskiego Towarzystwa Badań nad Otyłością, który odbędzie się od 12 do 14 września w Zawierciu (Śląskie).

We wszystkich grupach wiekowych liczba ludzi otyłych nadal rośnie   Mike Licht / CC 2.0 Ostatnie dziesięciolecia XX wieku to lata epidemii otyłości na świecie
We wszystkich grupach wiekowych liczba ludzi otyłych nadal rośnie
"Ostatnie dziesięciolecia XX wieku to lata epidemii otyłości na świecie. We wszystkich grupach wiekowych liczba ludzi otyłych nadal rośnie. Największe nasilenie problemu obserwujemy u osób w wieku średnim i starszym. Niestety, także spory odsetek nastolatków i dzieci jest otyłych" - powiedziała prezes Polskiego Towarzystwa Badań nad Otyłością i przewodnicząca komitetu organizacyjnego zjazdu prof. Magdalena Olszanecka-Glinianowicz ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego.

Wystąpienia podczas zjazdu będą mieli lekarze różnych specjalności. "Będziemy zastanawiać się nad potrzebą wspólnych wytycznych w kwestii otyłości i jej powikłań po to, żeby dla dobra pacjenta mówić +jednym głosem+" - dodała prof. Olszanecka - Glinianowicz.

Uczestnicy zjazdu zajmą się m.in. otyłością dzieci i młodzieży, a także w praktyce położniczej i ginekologicznej. Eksperci będą mówić o zaburzeniach hormonalnych towarzyszących otyłości, związkiem między zdrowiem jamy ustnej a otyłością, nowych aspektach dietetycznego leczenia otyłości oraz aktualnych problemach chirurgii bariatrycznej.

"Będziemy mówić o rzadko poruszanym problemie powiązań pomiędzy tkanką tłuszczową i mięśniową i tym co następuje w efekcie rozdźwięku pomiędzy tymi regulacjami. Pojawi się też mało dotychczas omawiana w zakresie związków z otyłością kwestia przewlekłej choroby żylnej, a także o zaburzeniach układu ruchu. Nie zabraknie także wykładów na temat współpracy ciała z psychiką w leczeniu otyłości" - podkreśliła prof. Olszanecka - Glinianowicz.

Oprócz prelegentów z ośrodków naukowych całej Polski wykłady w Zawierciu wygłoszą też goście z zagranicy. Prof. Antonio Torres Garcia był prezesem Europejskiego Towarzystwa Chirurgów Metabolicznych i Bariatrycznych, a prof. Garcia Caballero ma ogromne doświadczenie w zakresie chirurgii bariatrycznej i metabolicznej. Obydwaj pochodzą z Hiszpanii, gdzie proceduy medyczne, związanych z opieką nad pacjentami przed i po zabiegu są organizowane w sposób interdyscyplinarny.

Kolejny gość z zagranicy - prof. Renato Pasquali z Włoch - jest jednym z autorytetów w dziedzinie zaburzeń endokrynologicznych związanych z otyłością, przede wszystkim zaburzeń płodności i zespołu policystycznych jajników. Udział w zjeździe zapowiedziała także endokrynolog prof. Marija Pfeifer, zajmująca się od wielu lat problemami metabolicznymi i otyłością w Lublianie w Słowenii.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| MEDYCYNA, NAUKA

Dodaj komentarz
Gość
    Nick (wymagany lub )

    Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.