Polscy archeolodzy u progu wielkiego odkrycia

Tylko trzydzieści metrów dzieli polskich archeologów od dotarcia do nienaruszonego przez grabieżców królewskiego grobowca w Egipcie, pisze na łamach "Gazety Wyborczej" prof. Andrzej Niwiński z Uniwersytetu Warszawskiego.

To może być największe odkrycie pochówku faraona od ponad 90 lat, zapowiada szef Misji Skalnej pracującej od 1999 r. nad świątynią Hatszepsut.

Profesor twierdzi, że drugiego tak dobrze zabezpieczonego grobowca (sprzed trzech tysięcy lat), jak miejsce spoczynku faraona Herhora i jego syna, nigdy nie było w Egipcie.

Rządy Herhora przypadają na czasy przełomu XX i XXIdynastii i zapoczątkowują erę w dziejach Egiptu określaną jako Trzeci Okres Przejściowy. W tych czasach Egipt ponownie rozpadł się na trzy części: Egipt Dolny, Górny i niezależną Nubię.

W czasach Herhora miało miejsce skandaliczne zjawisko powszechnych rabunków królewskich nekropolii i to na rozkaz tego libijskiego wodza w Dolinie Królów. Nie oszczędzono najwspanialszych grobowców, największych władców czasów Imperium; epoki Tutmozydów i Ramessydów. Mumie królewskie rozwijano z bandaży by pozbawiać je wszelkich ozdób. Zaszła więc potrzeba ponownego pochowania zbezczeszczonych na polecenie nowej władzy mumii egipskich władców. Szczątki królewskie ogołocone z ozdób i godności upchnięto bez ładu i jakiegokolwiek porządku w jednej z komór tego grobowca.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
    Nick (wymagany lub )

    Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.