Dzięki niej czeka nas rewolucja w leczeniu takich chorób jak nowotwory, alzheimer czy nawet HIV. Bakterie, które ją produkują mogą przyczynić się do zmniejszenia wybuchów metanu w kopalniach, a ponadto jest pomocna przy zachowaniu młodzieńczego wyglądu. Ektoina, nad której pozyskiwaniem pracowali naukowcy z KUL, jest już w zasięgu ręki.
Do tej pory o wykorzystaniu związku chemicznego – ektoiny na szerszą skalę można było raczej pomarzyć. Choć jej dobroczynne działanie poznano już dawno, to jednak pozyskanie substancji wiązało się z ogromnymi kosztami. Otrzymywanie jej na drodze chemicznej wymaga aż 22 etapów syntezy, którą prowadzi w tym momencie tylko jeden koncern niemiecki. Każdy etap syntezy obciążony jest małą wydajnością, dlatego ektoina jest na rynku tak droga. Jej cena zbliżona jest do ceny złota. Obecnie 1 g ektoiny kosztuje 18 USD, a złota – 16 USD. Dzięki badaniom prowadzonym w kopalni węgla kamiennego „Bogdanka” na Lubelszczyźnie przez naukowców z Katedry Biochemii i Chemii Środowiska KUL, pod kierunkiem prof. Zofii Stępniewskiej, udało się opracować i opatentować własną metodę produkcji ektoiny. Jej główną zaletą jest prostota, a co za tym idzie – znacznie niższa cena. Dzięki temu ektoina ma szansę trafić do przemysłu medycznego czy kosmetycznego na szerszą skalę.
Co to jest ektoina?
Ektoina jest naturalnym aminokwasem wytwarzanym przez mikroorganizmy żyjące w skrajnie niesprzyjających warunkach środowiska, np. gejzerach, słonych jeziorach, czy silnie przesuszonych skałach. To skomplikowany związek, który rzadko występuje jako aminokwas w komórkach. W naszym organizmie raczej go nie ma i tylko niektóre bakterie są w stanie go wytworzyć. Jednak wprowadzony do organizmu pełni niezwykle ważne funkcje: jest stabilizatorem enzymów, kwasów nukleinowych, kompleksów DNA-białko oraz całych komórek. Zapewnia komórkom ochronę przed różnymi czynnikami stresowymi, takimi jak promieniowanie UV, zapobiega niektórym procesom starzenia oraz pozwala na prawidłowy rozwój komórek. W medycynie stosowana jest przy radio- i chemoterapii w leczeniu niektórych nowotworów. Zwiększa immunoodporność na wirusa HIV. Ostatnie badania dowodzą, że może być wykorzystywana w terapii przeciwko chorobie Alzheimera. W kosmetyce stosowana jest w kremach nawilżających i przeciwzmarszczkowch.
Ciekawość rozwija naukę
Sposób wytwarzania ektoiny wynaleziony przez prof. Zofię Stępniewską, dr Agnieszkę Kuźniar i dr Annę Pytlak z Katedry Biochemii i Chemii Środowiska KUL to efekt prac prowadzonych na skałach przywęglowych, pochodzących z kopalni „Bogdanka”. Odkryto, że bakterie metanotroficzne, czyli takie, które żywią się metanem, pełnią wyjątkową rolę w ograniczaniu zagrożenia metanowego w kopalniach i w zmniejszaniu emisji metanu do atmosfery ze źródeł pochodzących z działalności człowieka. Dzięki mikrobom stężenie wybuchowego gazu jest w „Bogdance” dużo niższe niż w innych kopalniach.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Inwestycja została przygotowana zgodnie ze strategią wodorową grupy Orlen.
Mysie serca w miesiąc odzyskały niemal normalną zdolność do pompowania krwi - podają badacze.