Cmentarz ofiar zarazy sprzed około półtora tysiąca lat znaleziono podczas prac budowlanych we Florencji pod słynną Galerią Uffizi. Zdaniem archeologów odkrycie to pozwoli poznać mało znany rozdział dziejów miasta z V-VI wieku.
Pod jednym z najbardziej znanych muzeów świata odnaleziono fragmenty około sześćdziesięciu szkieletów. Prawdziwy "historyczny thriller" - podkreślają włoskie media.
Z pierwszych obserwacji ułożenia szczątków wynika, że pochówek odbywał się w pośpiechu i w sposób pozwalający złożyć w ziemi jak najwięcej ciał. Dlatego w opinii naukowców, którzy przedstawili wyniki swych prac, wszystko wskazuje na to, że zmarli to ofiary epidemii w mieście. Od razu wykluczono wątek masakry ludności podczas jednego z licznych w tamtych czasach najazdów.
Szczątki zostaną poddane szczegółowym analizom laboratoryjnym, które pozwolą potwierdzić przyczyny śmierci. Archeolodzy podkreślili zarazem, że będą mogli uzyskać dzięki temu także wiele innych cennych informacji o życiu mieszkańców Florencji w okresie, który wciąż jest mało znany.
Zaburzenia równowagi mikrobioty mogą skutkować nie tylko problemami trawiennymi.
Węglan wapnia tworzy się zarówno na powierzchni drzewa, jak i wewnątrz struktur drewna.
Klucz do spowolnienia zegara biologicznego może kryć się w codziennych wyborach.
Dotychczas załoga wykonała już niemal 230 okrążeń wokół Ziemi
O nowym ustaleniu naukowców z Korei informuje pismo "Metabolism".