Prawdziwy "historyczny thriller"

Cmentarz ofiar zarazy sprzed około półtora tysiąca lat znaleziono podczas prac budowlanych we Florencji pod słynną Galerią Uffizi. Zdaniem archeologów odkrycie to pozwoli poznać mało znany rozdział dziejów miasta z V-VI wieku.

Pod jednym z najbardziej znanych muzeów świata odnaleziono fragmenty około sześćdziesięciu szkieletów. Prawdziwy "historyczny thriller" - podkreślają włoskie media.

Z pierwszych obserwacji ułożenia szczątków wynika, że pochówek odbywał się w pośpiechu i w sposób pozwalający złożyć w ziemi jak najwięcej ciał. Dlatego w opinii naukowców, którzy przedstawili wyniki swych prac, wszystko wskazuje na to, że zmarli to ofiary epidemii w mieście. Od razu wykluczono wątek masakry ludności podczas jednego z licznych w tamtych czasach najazdów.

Szczątki zostaną poddane szczegółowym analizom laboratoryjnym, które pozwolą potwierdzić przyczyny śmierci. Archeolodzy podkreślili zarazem, że będą mogli uzyskać dzięki temu także wiele innych cennych informacji o życiu mieszkańców Florencji w okresie, który wciąż jest mało znany.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
    Nick (wymagany lub )

    Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

    Autopromocja