Co fizyk może powiedzieć o tęczy?

Na pewno to, że ma 7 kolorów. I że dla każdego z nas wygląda nieco inaczej.

Zobacz materiał z serwisu Youtube:

Nauka. To lubię Fizyk o tęczy ;-) - Nauka. To lubię.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| NAUKA, VIDEO

 • baba
  28.05.2014 12:08
  Jak powstaje tęcza - OK, wszystko prawda. Natomiast podział na siedem kolorów jest arbitralny - w tęczy odcienie płynnie w siebie przechodzą i podziału w ogóle nie ma. Ktoś kiedyś te siedem kolorów rozróżnił. Dzieciom trzeba tłumaczyć co to jest indygo, bo ono nie mieści się w najbardziej podstawowych barwach. Ten fragment opowiadania o tęczy jest naciągany: siedem kolorów, bo tak.

  Co więcej, w różnych kulturach granice między kolorami stawia się niekoniecznie w tych samych miejscach. Dla nas jest kolor niebieski i zielony, w Iranie granica przebiega inaczej: zielony żywy, jak liście to jeden kolor, a niebieski + zimnozielony to drugi. Któreś plemiona indiańskie natomiast nie mają osobnych słów na szary i brązowy.

  Co nie znaczy, że podoba mi się sześciokolorowa tęcza pośrodku miasta, akurat na Placu Zbawiciela vis-a-vis kościoła, o którą regularnie są awantury. Tęcza jest dla wszystkich i nikt nie powinien jej sobie zawłaszczać.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.