Dragon dotarł na ISS

Kapsuła Dragon z ładunkiem, m.in. spóźnionymi prezentami świątecznymi, dotarła w poniedziałek do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS), dwa dni po starcie z przylądka Canaveral na Florydzie.

Kapsuła został przechwycona przez ramię stacji, którym sterował dowódca ISS Butch Wilmore. Ładunek, o wadze 2,3 tys. kilogramów, był pierwszą amerykańską dostawą na orbitę od czterech miesięcy.

Pierwotnie start prywatnej rakiety Falcon 9 ze statkiem Dragon miał nastąpić 19 grudnia 2014 roku. Odłożono go wówczas z powodu nieprawidłowości wykrytych podczas próbnego włączenia silników rakiety na kosmodromie na przylądku Canaveral. Start odroczono o mniej więcej trzy tygodnie także w związku ze zbliżającym się wówczas Bożym Narodzeniem i Nowym Rokiem.

Kolejne terminy startu - 6 i 9 stycznia - też nie zostały dotrzymane z powodu problemów technicznych. Ostatecznie start nastąpił 10 stycznia.

Zarówno statki Dragon, jak i ich rakiety nośne Falcon 9 produkuje firma SpaceX. Użycie przez Amerykanów w tym celu statków bezzałogowych stało się konieczne po wycofaniu w roku 2011 ze służby wszystkich wahadłowców. Dragon zrealizował już cztery misje zaopatrzeniowe na ISS, a do roku 2016 ma ją odwiedzić jeszcze osiem razy.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| KOSMOS, NAUKA, USA

Dodaj komentarz
Gość
    Nick (wymagany lub )

    Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.