Zabezpiecz swoją prywatność

Szyfrowanie dysku, programy zapamiętujące hasła, dwustopniowa autoryzacja - te rozwiązania znalazły się na liście eksperta TED Ideas, który radzi jak bez dużej wiedzy technicznej zadbać dziś o zwiększenie swojej prywatności.

Christopher Soghoian, ekspert TED, instytucji znanej z firmowanego przez nią cyklu konferencji popularyzujących naukę, przygotował listę pięciu prostych sposobów, które mogą zagwarantować użytkownikom większy zakres prywatności podczas korzystania z urządzeń oraz w czasie surfowania w sieci.

Na pierwszym miejscu zestawienia znalazły się specjalne programy, które zapisują w swojej pamięci hasła do sieciowych usług, kont mejlowych czy kart kredytowych. Pozwalają one także na losowe generowanie skomplikowanych haseł, które składają się z symboli, cyfr i liter, przez co ich złamanie jest dużo trudniejsze. Aplikacje wykorzystują zaawansowane narzędzie szyfrowania tych danych, przechowując w swojej pamięci wszystkie hasła użytkownika, który musi zapamiętać jedynie hasło główne, umożliwiające dostęp do programu. Przykładami takiego oprogramowania są np. 1Password czy LastPass.

Soghoian doradza także stosowanie dwustopniowej autoryzacji w usługach sieciowych. Polega ona na konieczności dostarczenia dodatkowego hasła przesyłanego użytkownikowi na inny adres e-mail lub w formie wiadomości na telefon komórkowy. Takie rozwiązanie stosują banki przy autoryzacji przelewów, Google i Facebook.

Szyfrowanie dysku urządzenia jest jednym z łatwiejszych sposobów na zwiększenie swojego bezpieczeństwa. Urządzenia z systemem iOS posiadają funkcję automatycznego szyfrowania treści. System Android, Microsoft Windows i OS X wymagają ręcznego uruchomienia tego rozwiązania przez użytkownika.

Soghoian sugeruje także zaklejenie kamery internetowej urządzenia w czasie, gdy nie prowadzimy wideo-rozmów. Istnieje oprogramowanie inwigilacyjne, które może rejestrować i przesyłać obraz z kamery bez wiedzy użytkownika. Dużo trudniej jest w ten sposób zakleić mikrofon urządzenia - w komputerach często umieszczony jest on wewnątrz obudowy, natomiast zasłanianie mikrofonu w telefonach komórkowych pozbawia użytkownika jego głównej funkcjonalności.

Zestawienie eksperta zamyka szyfrowanie rozmów telefonicznych i wiadomości tekstowych. W obliczu informacji ujawnionych przez Edwarda Snowdena, pojawia się konieczność ochrony naszej cyfrowej komunikacji - zarówno przed inwigilacją prowadzoną przez agendy rządowe, jak i hakerów. Soghoian przypomina zatem, że FaceTime dostarczany przez Apple oraz komunikator WhatsApp posiadają wbudowane algorytmy szyfrujące, zaś dzięki aplikacjom RedPhone i TextSecure zaszyfrujemy rozmowy i SMS-y w systemie Android.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| INFORMATYKA

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
Dodaj komentarz
Gość
    Nick (wymagany lub )

    Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.