Dlaczego w czasie lotu samolotem nie można korzystać z telefonu komórkowego? Czy komórki rzeczywiście mogą być źródłem zagrożenia, czy to tylko dmuchanie na zimne?
Fachowo nazywa się to kompatybilność elektromagnetyczna. I tutaj dochodzimy do kluczowej kwestii. Elektronika, którą wnoszą na pokład pasażerowie, nie ma przecież odpowiednich certyfikatów. Choć to niezwykle mało prawdopodobne, eksperci nie są w stanie całkowicie wykluczyć wpływu elektroniki pasażerów na elektronikę samolotu. I to dlatego właśnie w kluczowych fazach lotu pasażerowie proszeni są o wyłączenie swoich urządzeń. Gdy samolot jest już na wysokości przelotowej, tam, gdzie telefony i tak nie działają, można korzystać z elektroniki dość swobodnie.
Łatwo o panikę
Ale aspekt techniczny nie jest tutaj jedyny. Większość z nas, gdy może coś robić, robi to. Gdy może dzwonić – dzwoni. I super, po to są telefony. Tyle tylko, że zdarzają się sytuacje, w których wylewna i siłą rzeczy publiczna rozmowa telefoniczna jednego z pasażerów może przeszkadzać albo dodatkowo stresować innych. Szczególnie że mówimy o dwóch najbardziej stresujących (dla tych, którzy nie lubią latać) momentach lotu. W samolocie nie można wstać i wyjść porozmawiać do wytłumionego pomieszczenia. Są też sytuacje, w których lepiej, żeby kontakt z ziemią był ograniczony. Lecący samolot nie zatrzyma się na najbliższej stacji, gdy jeden z podróżnych dostanie informację np. o dramacie rodzinnym. Samochód może zawrócić, z pociągu czy autobusu można wysiąść. W samolocie trzeba czekać, aż maszyna wyląduje. Czy naprawdę byłoby wskazane, by w tak specyficznym środku komunikacji, jakim jest samolot, każdy mógł dzwonić, każdy mógł odbierać telefony? Jest jeszcze coś. Jedna z agencji rządu USA zaledwie kilkanaście dni temu wydała raport na temat udostępniania bezprzewodowego internetu (Wi-Fi) na pokładach samolotów. Eksperci agencji byli temu przeciwni, argumentując to bezpieczeństwem lotu. Ich zdaniem internet w samolocie „może potencjalnie prowadzić do nieautoryzowanego zdalnego przejęcia kontroli nad systemami awioniki”. Innymi słowy – znowu – choć prawdopodobieństwo takiego zdarzenia jest niewielkie, nie można jednak wykluczyć przejęcia kontroli nad samolotem, włamania się do systemów komputerowych samolotu, właśnie poprzez sieć internetową udostępnianą na jego pokładzie. Czy zatem terrorysta haker mógłby przejąć kontrolę nad samolotem, nie wchodząc nawet do kokpitu pilotów? Zdaniem ekspertów od bezpieczeństwa taki scenariusz jest możliwy. Bo choć kokpit i urządzenia elektroniczne są chronione przez odpowiednie programy komputerowe, tej ochronie nigdy nie należy w pełni ufać.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Najbardziej mieszkańców Starego Kontynentu martwi sytuacja gospodarcza, międzynarodowa i migracja.
Badaczki ustaliły, że larwy drewnojada skuteczniej trawią plastik niż larwy mącznika.
Ekspert o Starship: loty, podczas których nie wszystko się udaje, są często cenniejsze niż sukcesy
Uszkodzenia genetyczne spowodowane używaniem konopi mogą być przekazywane z pokolenia na pokolenie.
Ten widok zapiera dech w piersiach, choć jestem przecież przyzwyczajony do oglądania takich rzeczy.
Meteoryty zazwyczaj znajdowane są na pustyniach albo terenach polarnych.