Bardzo dobrze zachowane ruiny liczącego około 2600 lat małego domu znaleziono w sercu Rzymu, na Kwirynale. Ten budynek o powierzchni ok. 40 metrów kwadratowych, pochodzący z czasów etruskich królów Rzymu Tarkwiniuszy to wielka rzadkość - mówią archeolodzy.
Odkrycia dokonano na terenie prowadzonych od kilku lat i wciąż przynoszących kolejne niespodzianki wykopalisk pod gmachem Palazzo Canevari - dawnego Instytutu Geologicznego - w pobliżu Piazza della Repubblica.
"To nadzwyczajne znalezisko, jedno z najważniejszych w ostatnim dziesięcioleciu"- powiedział nadzorca dóbr archeologicznych Wiecznego Miasta Francesco Prosperetti, cytowany przez czwartkową prasę. Podkreślił, że zwyczajny dom mieszkalny, który miał mury wysokości ponad 3 metrów, zmienia stan wiedzy na temat tej części miasta w VI wieku przed naszą erą. Uważano dotąd, że obszar Wzgórza Kwirynalskiego był wówczas całkowicie niezamieszkany, gdyż znajdowały się tam tylko obiekty kultu i nekropolie. Obecnie wzgórze znane jest przede wszystkim jako miejsce, w którym znajduje się Pałac Prezydencki.
W 2013 roku na terenie tych samych wykopalisk pod Palazzo Canevari odkryto pozostałości dużej świątyni, pochodzącej prawdopodobnie z V wieku przed naszą erą. To miejsce kultu, uważają archeolodzy, zbudowano na ruinach jeszcze wcześniejszego budynku z około VII wieku przed naszą erą. To z nim łączy się znalezione obecnie mury zwykłego domu, w których można wyodrębnić podział na mniejsze pomieszczenia. Być może mieszkali w nim strażnicy świątyni- mówią naukowcy.
Teren ten nie zostanie ponownie zasypany - zapowiedzieli odkrywcy. Ich zapewnienia mają związek z tym, że bardzo często zdarza się, iż odkrywane podczas prac budowlanych w Rzymie starożytne ruiny, czasem o wielkiej wartości historycznej, są - po przeprowadzeniu badań naukowych - ponownie zasypywane, ponieważ nie ma możliwości ich udostępnienia i konserwacji.
W tym przypadku jednak archeolodzy podkreślają, że odnalezienie tak dobrze zachowanych ruin zdarza się bardzo rzadko. Oceniają że to absolutny wyjątek w skali całego miasta.
Zakłócenia spowodowane przez człowieka mają znacznie szerszy wpływ, niż wcześniej sądzono.
Dokumnent wskazuje m.in na wyzwania wynikające ze skutków innowacji.
Zwłaszcza niebezpieczne są matki, które bronią swojego potomstwa.
Hiszpańsko-australijski zespół opracował pionierską metodę rozkładu plastikowych śmieci.
Odkryte w Alpach i Arktyce mikroorganizmy potrafią rozkładać plastik w niskich temperaturach.
Do substancji perfluoroalkilowych (PFAS) zaliczane są tysiące syntetycznych związków chemicznych.