Krwawy Księżyc

Księżyc zaleje się krwią. To jedno z najbardziej spektakularnych wydarzeń na nocnym niebie. Pełnia + perygeum, czyli zbliżenie + całkowite zaćmienie. O co chodzi i jak tego nie pominąć?

Pełnia Księżyca to nic rzadkiego, występuje z grubsza co miesiąc. Mając lornetkę czy nawet prosty teleskop, na powierzchni Księżyca można dostrzec sporo ciekawych detali. Taka obserwacja jest o wiele ciekawsza, gdy Księżyc znajduje się w perygeum, czyli w największym zbliżeniu. Wtedy tarcza satelity na nocnym niebie jest o kilkanaście procent większa niż normalnie, a widok jeszcze bardziej zapiera dech.

Tym razem nakłada się na to jednak jeszcze jedno zjawisko, a mianowicie całkowite zaćmienie Księżyca. Pomiędzy Słońcem a Księżycem znajdzie się Ziemia. Promienie Słońca nie zostaną jednak w całości zasłonięte, część z nich oświetli tarczę Księżyca, ale wcześniej przejdzie przez ziemską atmosferę. Promienie słoneczne, przechodząc przez grubą warstwę gazu, są rozpraszane. Szczególnie mocno rozpraszane jest promieniowanie krótkofalowe, czyli fioletowe i niebieskie. To dzięki temu niebo nie jest czarne, lecz niebieskie. I dzięki temu samemu zjawisku w promieniach słonecznych przechodzących przez grubą warstwę atmosfery tych fioletowych czy niebieskich kolorów w pewnym sensie brakuje. Stąd zachody i wschody słońca barwią niebo na kolor czerwono–pomarańczowy.

A wracając do Księżyca: gdy promienie światła słonecznego przechodzą przez Ziemską atmosferę i dopiero po tym przejściu oświetlają tarczę Księżyca, ma ona kolor czerwony. I stąd się właśnie bierze zjawisko tak zwanego krwawego Księżyca.

Rozpocznie się ono w poniedziałek 28 września około 2.00 w nocy i potrwa około 4 godziny. Jeśli nieba nie przysłonią chmury, widok będzie przedni. Krwawy Księżyc będzie w Polsce widoczny wszędzie. Zresztą nie tylko w Polsce, ale także w całej Ameryce Południowej, w ogromnej części Ameryki Północnej i praktycznie całej Afryce. Księżyc, a szczególnie Księżyc w pełni, to bardzo duży i jasny obiekt, stąd będzie widoczny także w miejscach „zanieczyszczonych” sztucznym światłem, a więc np. w centrach miast. Oczywiście, obserwacje będą lepsze, gdy będą prowadzone z dala od sztucznych świateł.

Całkowite zaćmienie Księżyca nastąpi w chwili, gdy Srebrny Glob będzie nisko nad horyzontem. Oznacza to, że niczego nie zobaczymy np. w górskich dolinach albo w mieście w otoczeniu wysokich budynków. Do obserwacji trzeba więc wybrać miejsce, w którym nie będzie przeszkód od strony zachodniej i południowo-zachodniej. Optymalnie byłoby, gdyby takie miejsce było na wzniesieniu. To, że Księżyc będzie nisko nad horyzontem, spowoduje, że obserwacje będą ciekawsze.

Księżyc jest tak dużym i jasnym obiektem, że bez problemu można do obserwować gołym okiem. Zwykłą lornetka, nie mówiąc nawet o najprostszym teleskopie, będzie można bardzo dokładnie zobaczyć zjawisko „zacieniania” Księżyca, a nawet obiekty na powierzchni Księżyca.

Dobrym pomysłem jest fotografowanie i filmowanie tego zjawiska. Nie potrzeba do tego żadnego specjalistycznego sprzętu. Wystarczy zwykły aparat fotograficzny (nawet kompaktowy automat). Jedyne, o co warto się zatroszczyć, to statyw. Obraz z ręki będzie nieatrakcyjny.

A teraz zagadka:  czym różni się nów od zaćmienia Księżyca? Już odpowiadam. Nów jest wtedy, gdy Księżyc znajduje się pomiędzy Słońcem a Ziemią. Słońce oświetla wtedy tę stronę Księżyca, która jest z Ziemi niewidoczna, a my na Ziemi widzimy tę stronę Księżyca, która jest w całkowitym cieniu. W efekcie nie widzimy tarczy Księżyca. Zaćmienie jest wtedy, kiedy Księżyc i Słońce są po przeciwnych stronach Ziemi. W efekcie Ziemia przysłania promienie słoneczne, które mogłyby paść na powierzchnię Księżyca. Nów występuje co miesiąc. Całkowite zaćmienie Księżyca może występować maksymalnie trzy razy w roku, czyli rzadziej niż zaćmienie Słońca. Całkowite zaćmienie Księżyca wraz z maksymalnym zbliżeniem Księżyca do Ziemi występuje raz na kilkanaście lat.

Przeczytaj też: Krwawy Księżyc - jak go fotografować ?

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| KSIĘŻYC

 • Oso
  26.09.2015 15:58
  z jakiego powodu takie spekulacje ?? bardzo fajne zjawisko astronomicze. Jestem astronomem i jest to dla mnie atrakcyjne. Nieraz widze posty typu "Krwawy księżyc czy Jezus przyjdźie na świat" to aż żygać mi się chce ponieważ wiem że to zjawisko nic z Bogiem wspulneo nie ma.
 • Gdynia
  28.09.2015 04:06
  Pełne zachmurzenie "pięknie" nadeszło ok. godziny 3:40, uniemożliwiając obserwację w Trójmieście.
  Tutaj to już jest tradycja, że zaćmienia są niemożliwe do obserwacji z powodu zachmurzenia.
  Taki mamy tu paskudny klimat.
 • Adrianna
  28.09.2015 06:11
  @Tomasz Brożek

  Miałam okazje być na Alasce (nie aż tak bardzo na północy) i tam dwa razy trafiłam na żółty/złoty, a nie czerwony zachód słońca.

  Jak to możliwe?
 • Gdynia
  28.09.2015 06:31

  W Gdyni mieliśmy pecha.
  Od godziny czwartej do godziny piątej trzydzieści mieliśmy zachmurzone niebo.
  Jednak później mogliśmy obserwować końcowa, bardzo widowiskowa fazę zaćmienia.
  To był naprawdę ciekawy widok!
  Gdynia ma ewidentnego pecha w zakresie obserwacji.
  Niemal zawsze zaćmienia są u nas niemożliwe do obserwacji z powodu chmur.
  Mamy tutaj taki paskudny klimat: przez 3/4 roku listopad...

Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.