Startująca z kosmodromu Kourou w Gujanie Francuskiej rakieta Ariane-5 wyniosła w środę pomyślnie na orbitę wokółziemską dwa satelity telekomunikacyjne - poinformowała europejska spółka astronautyczna Arianespace.
Według niej, w 32 minuty po starcie ostatni człon rakiety wraz ładunkiem osiągnął zaplanowana orbitę wstępną, z której satelity zostaną przeniesione na orbitę geostacjonarną.
Należący do australijskiej spółki nbn satelita Sky Muster o masie 6,5 ton ma zapewnić 200 tysiącom zamieszkałych w wiejskich i odludnych okolicach Australijczyków lepszy dostęp do szerokopasmowego internetu. Skorzystają na tym na przykład dzieci w wieku szkolnym, łączące się ze swymi nauczycielami za pośrednictwem komputera.
Także użytkownicy 3-tonowego argentyńskiego satelity ARSAT 2 obiecują sobie po nim usprawnienia transmisji danych w usługach internetowych.
Był to już piąty start rakiety Ariane-5 w bieżącym roku. Arianespace użyła dotąd w swych misjach łącznie 226 egzemplarzy Ariane różnych wersji, a ponadto wysłała w kosmos z Kourou bądź z Bajkonuru w Kazachstanie 38 produkowanych przez Rosję rakiet Sojuz. Z Kourou wystartowało też pięć mniejszych rakiet nośnych Vega.
Zakłócenia spowodowane przez człowieka mają znacznie szerszy wpływ, niż wcześniej sądzono.
Dokumnent wskazuje m.in na wyzwania wynikające ze skutków innowacji.
Zwłaszcza niebezpieczne są matki, które bronią swojego potomstwa.
Hiszpańsko-australijski zespół opracował pionierską metodę rozkładu plastikowych śmieci.
Odkryte w Alpach i Arktyce mikroorganizmy potrafią rozkładać plastik w niskich temperaturach.
Do substancji perfluoroalkilowych (PFAS) zaliczane są tysiące syntetycznych związków chemicznych.