Pomyślny start rakiety Ariane

Startująca z kosmodromu Kourou w Gujanie Francuskiej rakieta Ariane-5 wyniosła w środę pomyślnie na orbitę wokółziemską dwa satelity telekomunikacyjne - poinformowała europejska spółka astronautyczna Arianespace.

Według niej, w 32 minuty po starcie ostatni człon rakiety wraz ładunkiem osiągnął zaplanowana orbitę wstępną, z której satelity zostaną przeniesione na orbitę geostacjonarną.

Należący do australijskiej spółki nbn satelita Sky Muster o masie 6,5 ton ma zapewnić 200 tysiącom zamieszkałych w wiejskich i odludnych okolicach Australijczyków lepszy dostęp do szerokopasmowego internetu. Skorzystają na tym na przykład dzieci w wieku szkolnym, łączące się ze swymi nauczycielami za pośrednictwem komputera.

Także użytkownicy 3-tonowego argentyńskiego satelity ARSAT 2 obiecują sobie po nim usprawnienia transmisji danych w usługach internetowych.

Był to już piąty start rakiety Ariane-5 w bieżącym roku. Arianespace użyła dotąd w swych misjach łącznie 226 egzemplarzy Ariane różnych wersji, a ponadto wysłała w kosmos z Kourou bądź z Bajkonuru w Kazachstanie 38 produkowanych przez Rosję rakiet Sojuz. Z Kourou wystartowało też pięć mniejszych rakiet nośnych Vega.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama