Startująca z kosmodromu Kourou w Gujanie Francuskiej rakieta Ariane-5 wyniosła w środę pomyślnie na orbitę wokółziemską dwa satelity telekomunikacyjne - poinformowała europejska spółka astronautyczna Arianespace.
Według niej, w 32 minuty po starcie ostatni człon rakiety wraz ładunkiem osiągnął zaplanowana orbitę wstępną, z której satelity zostaną przeniesione na orbitę geostacjonarną.
Należący do australijskiej spółki nbn satelita Sky Muster o masie 6,5 ton ma zapewnić 200 tysiącom zamieszkałych w wiejskich i odludnych okolicach Australijczyków lepszy dostęp do szerokopasmowego internetu. Skorzystają na tym na przykład dzieci w wieku szkolnym, łączące się ze swymi nauczycielami za pośrednictwem komputera.
Także użytkownicy 3-tonowego argentyńskiego satelity ARSAT 2 obiecują sobie po nim usprawnienia transmisji danych w usługach internetowych.
Był to już piąty start rakiety Ariane-5 w bieżącym roku. Arianespace użyła dotąd w swych misjach łącznie 226 egzemplarzy Ariane różnych wersji, a ponadto wysłała w kosmos z Kourou bądź z Bajkonuru w Kazachstanie 38 produkowanych przez Rosję rakiet Sojuz. Z Kourou wystartowało też pięć mniejszych rakiet nośnych Vega.
Stojące za tym mechanizmy są trywialne - więcej siedzenia i mniej ruchu.
Asteroida o nazwie 2006 WB pędzi z prędkością 4,2 km na sekundę.
Najbardziej mieszkańców Starego Kontynentu martwi sytuacja gospodarcza, międzynarodowa i migracja.
Rośnie zagrożenie dla miejscowego ekosystemu i potencjalnie - dla globalnego systemu obiegu węgla.
Badaczki ustaliły, że larwy drewnojada skuteczniej trawią plastik niż larwy mącznika.
Ekspert o Starship: loty, podczas których nie wszystko się udaje, są często cenniejsze niż sukcesy
Ten widok zapiera dech w piersiach, choć jestem przecież przyzwyczajony do oglądania takich rzeczy.
Meteoryty zazwyczaj znajdowane są na pustyniach albo terenach polarnych.