Wirus Zika groźniejszy niż sądzono

Naukowcy z Instytutu Pasteura w Paryżu potwierdzili po raz pierwszy możliwy związek między zarażeniem wirusem Zika a ciężkim schorzeniem neurologicznym zwanym zespołem Guillaine'a-Barrego. Wyniki badań opublikował brytyjski tygodnik medyczny "The Lancet".

Jak poinformował prof. Arnaud Fontanet, który kierował badaniami, oparto je na danych uzyskanych w Polinezji Francuskiej, w której w latach 2013-14 epidemia zachorowań wywołanych przez wirus Zika dotknęła 2/3 ludności.

Zespół Guillaine'a-Barrego powoduje osłabienie mięśni, a w skrajnych przypadkach trudności w oddychaniu wymagające natychmiastowej pomocy lekarskiej. U osób z osłabionym układem odpornościowym syndrom może wywoływać paraliż, a w skrajnych przypadkach śmierć. U kobiet ciężarnych wirus może przedostać się do płodu, wywołać wady wrodzone, w tym tzw. małogłowie (mikrocefalię) i doprowadzić nawet do śmierci dziecka.

W Polinezji zaburzenia oddychania o różnym natężeniu wystąpiły u 20 proc. chorych, a 5 proc. zarażonych zmarło.

Międzynarodowa Organizacja Zdrowia (WHO) ogłosiła już, że wirus Zika stanowi zagrożenie na skalę światową. W Brazylii zanotowano już 1,5 mln zachorowań; wirus rozprzestrzenił się też na inne kraje.

Wirus Zika znany jest od 1947 roku, gdy został odkryty w Ugandzie. Jeszcze do zeszłego roku uważano, że nie ma on poważnych skutków dla zdrowia.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| FRANCJA, ZDROWIE, ZIKA

 • Maluczki
  01.03.2016 10:18
  Jeżeli zaraz wielkiej kupy szmalu nie oddamy medykom i farmaceutom, to będzie po nas, bo zeżre nas wirus Zika!
  Wielkim zagrożeniem dla ludzkości jest naprawdę mamoniarskie lobby trucicieli i lobby medyczne. Stanowią oni zespół współpracujący ze sobą w rabowaniu i niszczeniu ludzkości.
 • Mika
  01.03.2016 10:29
  Maluczki - lobby medyczne? To jak będziesz chory to się nie lecz. Bo ktoś z lobby medycznego musiałby Cię zbadać a z farmaceutycznego sprzedać lek. Będziesz miał satysfakcję że im nie dałes zarobić!
 • Melchi
  01.03.2016 11:36
  Innym spojrzeniem na tą sprawę, można zauważyć, że na 1,5 mln już zarażonych w Brazylii mamy tylko nieliczne przypadki powikłań. Poza tym wirus znany jest od 1947 roku, więc można założyć, że zachorowań już do tej pory było bardzo wiele. Konkluzja jest taka, aby nie lekceważyć żadnej choroby, bo każda jest niebezpieczna i może spowodować śmierć w osłabionych organizmach, lecz nie wygląda, aby działo się coś groźniejszego niż rok temu, 2 lata temu czy 10 lat temu itd. i nie ma co panikować. Tutaj widzę możliwość działań lobby na polu mediów. Dla mnie morał jest taki, aby dbać o silny organizm, aby w razie czego zwalczyć choroby grypowe. Czapki na głowę i szaliki na szyję drodzy Państwo! Dbajmy o siebie! :D
 • Maluczki
  01.03.2016 15:03
  ... a poza tym katolik nie żyje na tym świecie za wszelką cenę.
  Prawdziwe życie jest w Niebie przy Panu Bogu.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.