USA zwróciły Mongoli skamieniałości dinozaurów

Stany Zjednoczone zwróciły Mongolii kolekcję jaj dinozaura i innych cennych skamielin, które zostały z tego kraju bezprawnie wywiezione - pisze w środę portal BBC News.

Wśród zwróconych obiektów są niemal kompletne szkielety baktrozaura, skamieniałości jaj protoceratopsa i bardzo rzadkie znalezisko - czaszka dinozaura z rodziny tyranozaurów. Czaszka została skonfiskowana po przewiezieniu jej do USA na podstawie fałszywych dokumentów.

Według amerykańskich władz celnych licząca zapewne ok. 70 mln lat czaszka w 2014 roku trafiła do New Jersey z dokumentami, zaświadczającymi, że jest repliką i pochodzi z Francji. Obiekt został wystawiony na internetowej aukcji przez francuskiego sprzedawcę.

W sumie w ciągu trzech minionych lat USA zwróciły Mongolii 23 skamieniałości dinozaurów. Tylko w 2013 roku przekazano ponad 10 nielegalnie wywiezionych szkieletów dinozaurów.

W Mongolii znajdują się jedne z najbogatszych na świecie złóż skamielin.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
    Nick (wymagany lub )

    Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.