Ostatni marzec był najcieplejszy w historii, od kiedy w 1880 roku zaczęto prowadzić statystyki, a także był jedenastym z rzędu miesiącem rekordowym pod tym względem - podała we wtorek Amerykańska Narodowa Służba Oceaniczna i Meteorologiczna (NOAA).
Średnia światowa temperatura na powierzchni ziemi w marcu "była najwyższa dla miesiąca marca w annałach statystycznych temperatur na świecie" - głosi raport NOAA. Tego rodzaju statystyki są prowadzone od 137 lat.
Temperatura ta wyniosła 12,7 stopnia Celsjusza. Poprzedni rekord marca 2015 roku został pobity o 0,32 stopnia C.
AFP pisze, że kolejne notowane rekordy temperatur obrazują trwający proces przyspieszenia ocieplania się ziemskiej atmosfery. Większość klimatologów łączy to zjawisko z kumulacją gazów cieplarnianych pochodzących ze spalania surowców kopalnych, np. węgla kamiennego.
Od 1997 roku aż 16 z 18 lat, które nastąpiły potem, było najcieplejszych w historii pomiarów.
Jeśli chodzi o miniony marzec, najwyższe rekordy temperatur padły w Brazylii, Afryce Środkowej i Wschodniej, na znacznych terenach Azji Południowo-Wschodniej oraz na północnych i wschodnich terytoriach Australii.
W regionie Arktyki ostatni marzec był drugim z rzędu marcem najcieplejszym w historii; temperatura tam była wyższa o 3,34 stopnia C od marcowej średniej z lat 1981-2010.
Także temperatura powierzchni oceanów była najwyższa dla marca od 1880 roku.
Oparzoną skórę należy schłodzić zimną wodą lub zastosować hydrożel.
Pływające miasto ma być gotowe do 2027 roku. To innowacyjne rozwiązanie na Malediwach.