Niespodziewani goście

Wraz z nadejściem wiosny w Parku Narodowym "Ujście Warty" trwa wiosenna wędrówka ptaków. Wśród nich pojawiają się gatunki rzadkie w naszym kraju. Przyrodnicy zaobserwowali ostatnio pelikana kędzierzawego i szczudłaki.

Jak poinformował PAP Michał Leszczyński z Parku Narodowego "Ujście Warty", w środę obserwowano tam dwa przelatujące szczudłaki. Te ptaki z rzędu siewkowych występują głównie w południowej Europie, a do Polski zaglądają nielicznie i nieregularnie gniazdują. Lęgi tego gatunku miały także miejsce w "Ujściu Warty".

Natomiast pelikan kędzierzawy pojawił się dwa tygodnie temu i przebywał w Parku kilka dni. Ten duży, większy od łabędzia, ptak z rzędu pelikanowych gniazduje w południowo-wschodniej Europie - Grecji, deltach Dunaju i Wołgi oraz w południowo-zachodniej Azji.

Pelikan kędzierzawy preferuje płytkie rozlewiska i delty rzek, gnieździ się pośród trzcin kolonijnie. Żywi się rybami. Do Polski zalatuje wyjątkowo, dotychczas odnotowano tylko kilka jego stwierdzeń.

"Ptak obserwowany przy tzw. Betonce w naszym Parku to najprawdopodobniej osobnik obserwowany kilka dni wcześniej na stawach w Przygodzicach i Objezierzu (woj. wielkopolskie). Całą zimę na terenie Wielkopolski obserwowany był również młody osobnik tego gatunku" - powiedział PAP Leszczyński.

Wiosna sprzyja weekendowym wycieczkom na łono natury. Park Narodowy "Ujście Warty" to znakomity cel takich wypraw, szczególnie dla miłośników ptaków. To jedna z ważniejszych ostoi ptaków wodnych i błotnych w tej części Europy.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama