Wraz z nadejściem wiosny w Parku Narodowym "Ujście Warty" trwa wiosenna wędrówka ptaków. Wśród nich pojawiają się gatunki rzadkie w naszym kraju. Przyrodnicy zaobserwowali ostatnio pelikana kędzierzawego i szczudłaki.
Jak poinformował PAP Michał Leszczyński z Parku Narodowego "Ujście Warty", w środę obserwowano tam dwa przelatujące szczudłaki. Te ptaki z rzędu siewkowych występują głównie w południowej Europie, a do Polski zaglądają nielicznie i nieregularnie gniazdują. Lęgi tego gatunku miały także miejsce w "Ujściu Warty".
Natomiast pelikan kędzierzawy pojawił się dwa tygodnie temu i przebywał w Parku kilka dni. Ten duży, większy od łabędzia, ptak z rzędu pelikanowych gniazduje w południowo-wschodniej Europie - Grecji, deltach Dunaju i Wołgi oraz w południowo-zachodniej Azji.
Pelikan kędzierzawy preferuje płytkie rozlewiska i delty rzek, gnieździ się pośród trzcin kolonijnie. Żywi się rybami. Do Polski zalatuje wyjątkowo, dotychczas odnotowano tylko kilka jego stwierdzeń.
"Ptak obserwowany przy tzw. Betonce w naszym Parku to najprawdopodobniej osobnik obserwowany kilka dni wcześniej na stawach w Przygodzicach i Objezierzu (woj. wielkopolskie). Całą zimę na terenie Wielkopolski obserwowany był również młody osobnik tego gatunku" - powiedział PAP Leszczyński.
Wiosna sprzyja weekendowym wycieczkom na łono natury. Park Narodowy "Ujście Warty" to znakomity cel takich wypraw, szczególnie dla miłośników ptaków. To jedna z ważniejszych ostoi ptaków wodnych i błotnych w tej części Europy.
Mają posiadać cechy prehistorycznego, wymarłego ponad 10 tysięcy lat temu gatunku, wilka strasznego.
Pozwala przewidzieć zwiększone ryzyko śmiertelności i incydentów sercowo-naczyniowych.
Zakłócenia spowodowane przez człowieka mają znacznie szerszy wpływ, niż wcześniej sądzono.
Dokumnent wskazuje m.in na wyzwania wynikające ze skutków innowacji.
Hiszpańsko-australijski zespół opracował pionierską metodę rozkładu plastikowych śmieci.
Odkryte w Alpach i Arktyce mikroorganizmy potrafią rozkładać plastik w niskich temperaturach.
Do substancji perfluoroalkilowych (PFAS) zaliczane są tysiące syntetycznych związków chemicznych.