Szlachetna paczka: Ruszyła rekrutacja wolontariuszy

Ruszyła ogólnopolska rekrutacja wolontariuszy do Szlachetnej Paczki i Akademii Przyszłości, które zamierzają w tym roku zaangażować w swoje działania 13 500 wolontariuszy - poinformowało w komunikacie biuro prasowe Stowarzyszenia WIOSNA.

Jak informują autorzy, w ubiegłym roku Szlachetna Paczka i Akademia Przyszłości połączyły prawie milion osób: rodzin, dzieci, darczyńców i wolontariuszy. Wartość przekazanej pomocy wyniosła ponad 47 mln zł, co "nie byłoby możliwe bez wolontariuszy, którzy w realizacji projektów pełnią kluczową rolę".

Poszukiwani wolontariusze to "osoby aktywne i odpowiedzialne, które chcą się angażować społecznie, wiek nie ma znaczenia. Wolontariusze to zarówno osoby młode, studiujące, jak również osoby o ustabilizowanej sytuacji zawodowej" - podkreślają.

Jak zaznaczyła cytowana w komunikacie Joanna Sadzik, dyrektor Szlachetnej Paczki i Akademii Przyszłości, organizatorzy akcji szukają nie tylko studentów i osób, które chcą się rozwinąć i zdobyć nowe kompetencje cenione na rynku pracy, ale są też otwarci na "ludzi doświadczonych, którzy czują, że praca zawodowa nie zaspokaja wszystkich ich potrzeb związanych z wpływem na otoczenie". "U nas przekonują się, jak wiele może od nich zależeć" - dodała.

Wolontariusze Szlachetnej Paczki docierają do rodzin znajdujących się w trudnej sytuacji i określają, jaki rodzaj pomocy da im szansę na realną poprawę; łączą potrzebujących z darczyńcami. "Wchodzą do świata biedy - tam, gdzie inni nie chcą, albo boją się wejść" - podkreślają organizatorzy. Jak dodają, to wyzwanie okazuje się niezwykle satysfakcjonujące, bo aż 79 proc. z nich uważa, że Paczka to najważniejsze wydarzenie w ich życiu.

Z kolei wolontariusze Akademii Przyszłości przez cały rok, raz w tygodniu, spotykają się z dziećmi, które borykają się z trudnościami w nauce. "Wolontariusz staje się przyjacielem i mentorem dziecka. Uczy je wygrywać, wzmacnia jego dobre strony, podnosi jego samoocenę i sprawia, że dziecku zaczyna się chcieć" - czytamy w komunikacie.

Autorzy informują, że kandydaci mogą się zgłaszać do września, kolejność zgłoszeń ma znaczenie. "Wystarczy wejść na stronę www.superw.pl i wypełnić krótki, intuicyjny formularz zgłoszeniowy. Następne kroki to rozmowa i jednodniowe wdrożenie. Po nich pozostaje już tylko podjąć decyzję i podpisać umowę" - informują autorzy komunikatu.

Szlachetna Paczka to ogólnopolski projekt pomocy rodzinom znajdującym się w trudnej sytuacji materialnej, realizowany przez Stowarzyszenie Wiosna. Paczki są przekazywane raz w roku, przed świętami Bożego Narodzenia. Po raz pierwszy akcja została zorganizowana w Krakowie w 2000 r., kiedy grupa studentów duszpasterstwa akademickiego prowadzonego przez ks. Jacka Stryczka - obecnego prezesa Stowarzyszenia Wiosna - obdarowała 30 ubogich rodzin. 

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama