Roje meteorytów, superksiężyc i inne, czyli atrakcje astronomicznej zimy

Przesilenie zimowe, czyli początek astronomicznej zimy już w czwartek.

Astronomiczna zima rozpocznie się w tym roku 21 grudnia w godzinach popołudniowych. Ten czwartek będzie najkrótszym dniem roku - potrwa ledwie nieco ponad 7 godzin: słońce wzejdzie o godz. 7.42, a zajdzie już o godz. 15.24. Każdy kolejny dzień - aż do 21 czerwca - będzie coraz dłuższy. Zima astronomiczna potrwa 88 dni i przyniesie nam kilka atrakcji. Jakich?

Już 22 grudnia, przypadnie maksimum roju meteorów o nazwie Ursydy – będzie można wtedy zobaczyć do 10 meteorów w ciągu godziny. Oczywiście - o ile warunki atmosferyczne na to pozwolą, czyli niebo nie będzie zaciągnięte chmurami. I najlepiej poza miastem, w rejonach, gdzie niebo nie jest zanieczyszczone sztucznym światłem.

Tuż przed końcem roku - w nocy z 30 na 31 grudnia - nastąpi zakrycie jasnej gwiazdy Aldebaran przez Księżyc. Spektakl rozegra się między godziną 2:22 a 3:11. Zjawisko to powtórzy się 23 lutego. Zakrycie Aldebarana najlepiej obserwować przez teleskop lub inny przyrząd optyczny z funkcja przybliżenia.

Jeszcze bardziej spektakularne widowisko pojawi się na niebie na początku stycznia: rój Kwadrantydów w nocy z 3 na 4 stycznia przyniesie możliwości obserwacji nawet 120 meteorów na godzinę. 

Nocą z 1 na 2 stycznia - jeśli pozwoli na to pogoda - będziemy mogli tez zaobserwować tzw. Superksiężyc - to moment, w którym Księżyc znajduje się możliwie najbliżej orbity Ziemi. 

 

 

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama