Dziurawiec zwyczajny * Mięta pieprzowa * Podbiał pospolity * Pokrzywa zwyczajna
Dziurawiec zwyczajny – po raz pierwszy wspomina o nim rzymski przyrodnik Pliniusz (I wiek). W medycynie ludowej Europy, Azji i Ameryki Południowej stosowany był jako lek uniwersalny, leczący niemal wszystkie choroby. Obecnie w medycynie stosowany jest m.in. jako lek rozkurczający w chorobach wątroby i dróg żółciowych, w chorobie wrzodowej żołądka i dwunastnicy, w zaburzeniach czynności przewodu pokarmowego. Ponadto w depresjach, migrenie i wyczerpaniu nerwowym. W naszym kraju występuje stosunkowo często w miejscach silnie nasłonecznionych, na miedzach, wzgórzach i nieużytkach.
Mięta pieprzowa – jest jedną z najdawniej znanych roślin olejkowych, a jej właściwości lecznicze znane były od najdawniejszych czasów. Egipski papirus, pochodzący z około 1550 r. przed Chr., zawierający spis używanych wówczas leków, wymienił również miętę. Obecnie liść mięty pieprzowej stosowany jest w zaburzeniach przewodu pokarmowego, schorzeniach wątroby, zaburzeniach układu krążenia, a także w chorobach nerek.
Podbiał pospolity – należy do najstarszych środków przeciwkaszlowych. Znano go w starożytnej Grecji. Również w średniowieczu uznawano jego właściwości lecznicze w schorzeniach dróg oddechowych. Stosowała go m.in. św. Hildegarda z Bingen. Obecnie w medycynie podbiał używany jest głównie jako środek przeciwzapalny w schorzeniach górnych dróg oddechowych. Gatunek ten występuje dosyć często w miejscach wilgotnych na glebach gliniastych.
Pokrzywa zwyczajna – znana od najdawniejszych czasów. Grecki lekarz Hipokrates wskazywał na różnorakie właściwości lecznicze pokrzywy, a przede wszystkim na jej działanie przeciwkrwotoczne. Pokrzywą leczy się też anemię, gdyż powoduje podwyższenie ilości hemoglobiny. Posiada również właściwości obniżania poziomu cukru we krwi i dlatego zalecana jest jako środek pomocniczy w leczeniu cukrzycy. Gatunek ten występuje bardzo pospolicie w miejscach wilgotnych.
aktualna ocena | 4,0 |
głosujących | 1 |
Ocena |
bardzo słabe
|
słabe
|
średnie
|
dobre
|
super
Z ośrodka kosmicznego NASA na Florydzie wystartowała w poniedziałek rakieta SpaceX Falcon 9.
Hiszpańsko-australijski zespół opracował pionierską metodę rozkładu plastikowych śmieci.
Odkryte w Alpach i Arktyce mikroorganizmy potrafią rozkładać plastik w niskich temperaturach.
Do substancji perfluoroalkilowych (PFAS) zaliczane są tysiące syntetycznych związków chemicznych.