Koniunkcja Wenus z Księżycem

W najbliższą sobotę i niedzielę będziemy mogli zobaczyć efektowne i bliskie złączenie na niebie młodego Księżyca i Wenus - poinformował PAP dr hab. Arkadiusz Olech z Centrum Astronomicznego PAN w Warszawie.

Złączenia - określane przez astronomów koniunkcjami - Wenus i Księżyca są zawsze efektowne bowiem w zjawisku tym biorą udział dwa najjaśniejsze po Słońcu obiekty na niebie. Szczególnie ładnie wyglądają one, gdy wąski sierp Księżyca znajduje się bardzo blisko jasno świecącej Wenus.

W najbliższy weekend dojdzie właśnie do takiego spotkania. Srebrny Glob będzie tuż po nowiu, który wystąpi 14 maja o godzinie 3:04. Najmniejszy dystans dzielący Księżyc i Wenus wyniesie tylko 0.4 stopnia (sama tarcza naszego naturalnego satelity ma 0.5 stopnia średnicy). Moment, w którym dojdzie do minimalnego zbliżenia wypada 16 maja o godzinie 11, a więc w czasie, gdy w Polsce panuje dzień. Na obserwacje można więc wybrać się albo 15 albo 16 maja wczesnym wieczorem.

Około godziny 21, niespełna godzinę po zachodzie Słońca, należy spoglądać w kierunku zachodniego horyzontu. Wenus i Księżyc powinniśmy znaleźć około 15 stopni nad nim.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
    Nick (wymagany lub )

    Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.