Plaże nad Morzem Czarnym mogą zniknąć w ciągu 20 lat

Plaże nad Morzem Czarnym ulegają silnej erozji i mogą zniknąć w ciągu 20 najbliższych lat - ostrzegły w poniedziałek władze rumuńskie.

Dyrektor Instytutu Badań Morskich "Grigore Antipa" w Konstancy Simion Nicolaev powiedział, że 2200 ha plaż nad Morzem Czarnych zostało "zjedzonych" przez morze w ciągu ostatnich 45 lat. W tym samym czasie sztucznie stworzono tylko 70 ha nowych plaż. Zapowiedział, że trzeba podjąć zdecydowane kroki, aby zapobiec całkowitemu zniknięciu zagrożonych plaż.

Minister środowiska Laszlo Borbely powiedział w niedzielę, że "wprawiające w osłupienie" dane z japońskich i duńskich badań wskazują na podobne tendencje.

Nicolaev powiedział, że 8-kilometrowa grobla w porcie Sulina, gdzie statki wpływają i wypływają z Dunaju, zatrzymuje naturalne dostawy piasku na wybrzeże. Dodał, że ostre zimowe sztormy również przyczyniły się do erozji linii brzegowej w Sulinie, gdzie plaża w najszerszym miejscu ma tylko 250 metrów.

Najbardziej dotknięta zjawiskiem erozji jest północna część wybrzeża, w której znajduje się popularny rumuński kurort Mamaja, gdzie linia brzegowa przesunęła się o 500 metrów w głąb lądu w minionych latach. Ostatniej zimy fale docierały już w okolice miejscowych hoteli.

Nicolaev powiedział, że czynności mające zapobiec dalszej erozji będą kosztowne. Jedną z opcji jest postawienie na dnie morza zapór minimalizujących niszczące działanie fal. Alternatywą jest po prostu importowanie piasku z innych części kraju i wysypywanie go na zagrożonych plażach.

Już w poprzednich latach z powodu erozji ucierpiała rumuńska turystyka nad Morzem Czarnym, zwłaszcza 80-kilometrowy fragment linii brzegowej w rejonach, które przyciągały dotąd wielu turystów i ludzi, wierzących, że słone wody i siarkowe błota leczą artretyzm i inne schorzenia.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| EKOLOGIA, RUMUNIA

Dodaj komentarz
Gość
    Nick (wymagany lub )

    Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

    Autopromocja