Warsztaty archeologii na Wolinie

Jak zrobić nić z pokrzywy i uszyć nią ubranie oraz jak wytopić metal i zrobić z niego potrzebne narzędzia można będzie się dowiedzieć na rozpoczynających się w piątek w skansenie w Wolinie (Zachodniopomorskie) warsztatach archeologicznych "Poznaj Świat Słowian i Wikingów".

Kilkadziesiąt wczesnośredniowiecznych warsztatów, m.in. kowalski, hafciarski, snycerski, odlewniczy i garncarski będzie przez pięć dni do dyspozycji turystów odwiedzających woliński skansen. Miłośnicy archeologii eksperymentalnej będą uczyć się, jak wytwarzano filc, pisano ptasim piórem, produkowano narzędzia i jedzenie.

"Poprzez te warsztaty chcieliśmy 'zagospodarować' znakomitych rzemieślników, specjalizujących się w stosowaniu dawnych metod produkcji, którzy przyjeżdżają, by wziąć udział w dorocznym Festiwalu Wikingów z całej Europy" - powiedział PAP Wojciech Celiński ze Stowarzyszenia Centrum Słowian i Wikingów.

Jego zdaniem, rzemieślnicy ze swoimi warsztatami ginęli trochę w trakcie gorących dni festiwalowych, podczas których Wolin odwiedza kilkadziesiąt tysięcy zwiedzających.

"Teraz będzie czas i więcej miejsca, by przyjrzeć się i samemu spróbować swoich sił w tradycyjnych metodach wytwarzania" - ocenił Celiński. Swój udział w warsztatach zapowiedzieli rzemieślnicy z Polski, Czech, Rosji, Norwegii i Białorusi.

"Dla samych odtwórców dawnych technologii takie spotkanie daje możliwość poznania różnych metod, wymienienia się zdobytą wiedzą i umiejętnościami" - zauważył Celiński.

Podczas warsztatów będą się odbywały pokazy i nauka tańców, pieczenia chleba, wędzenia ryb, budowy domostw oraz naukowe wykłady m.in. na temat dawnej metalurgii.

Warsztaty archeologii eksperymentalnej potrwają od 30 lipca do 4 sierpnia. 6 sierpnia rozpocznie się XVI Festiwal Słowian i Wikingów.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
 • Stanisław Miłosz
  29.07.2010 16:24

  Bardzo cenne i ... przyszłościowe umiejętności jak widzę się tu proponuje na warsztatach. Gdy bowiem nastąpi już ten oczekiwany krach, gdy wszystko co się na "zielonej wyspie" zarobi trzeba będzie przeznaczyć na spłatę długów w które wpędza Polskę od 20 lat polityka wyprzedaży (zwana prywatyzacją) wszystkiego co się rusza i nie rusza, polityka uzależnienia (nie tylko energetycznego) od humorów naszych przyjaciół ze wschodu, zachodu i innych ponadnarodowych kierunków, jak również inne polityki - to sprawność w szyciu pokrzywą, sprawność zrobienia rydelka do uprawy pietruszki, sprawność wykucia podkowy dla kozy-mlekodajki - będzie nie do przecenienia!

  Co tam sprawności manualne, równie ważne a może nawet ważniejsze jest psychiczne przygotowanie się do prostoty bytu w jednym wielkim skansenie - Polsce. Tak, najważniejsze są duch i morale, bez nich cofniemy się bowiem nie do Średniowiecza, ale może nawet kamienia łupanego lub jeszcze głębiej w pomrokę dziejów.

  Zatem - więcej takich warsztatów. I uczmy się pilnie sztuki przetrwania.

Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.