Cenne odkrycia archeologów w Krzemionkach

Prehistoryczne narzędzia górnicze z kamienia, krzemienia i poroża, w tym kilofy o niespotykanych wcześniej formach znaleźli archeolodzy z Muzeum Historyczno-Archeologicznego w Ostrowcu Świętokrzyskim.

Grupa naukowców pod kierunkiem Artura Jedynaka i Kamila Kaptura prowadziła badania w najsłynniejszej w Polsce kopalni krzemienia w Krzemionkach funkcjonującej od IV do II tysiąclecia p.n.e. Kopalnię odkrył w 1922 r. geolog Jan Samsonowicz. Jest to największy tego typu obiekt w Europie. Jego wyjątkowe znaczenie wynika także z doskonale zachowanych wyrobisk górniczych.

Badania prowadzono w rejonie tzw. Wielkich Komór Wapiennikarskich, czyli w miejscu gdzie wydobywano wapień w trzech pierwszych dekadach XX wieku. To wtedy częściowemu zniszczeniu uległy pradawne wyrobiska, z których eksploatowano złoża krzemienia pasiastego.

Najnowsze prace archeologiczne przeprowadzono wspólnie z górnikami, którzy zabezpieczyli komory. Dzięki poprawie ich stabilności, nie zagrażają już sąsiednim prastarym wyrobiskom oraz podziemnej trasie turystycznej, która znajduje się w pobliżu.

Archeolodzy odkryli kilka nieznanych wcześniej kopalń typu filarowo-komorowego. Są dobrze zachowane, z wyjątkiem rejonów stykania się z komorami wapiennikarskimi, gdzie zaobserwowano liczne ślady destrukcji. Łącznie przebadano powierzchnię ok. 25 m2. W trakcie prac zinwentaryzowano ponad 2600 zabytków krzemiennych: głównie fragmentów konkrecji i okruchów krzemienia odrzuconego przez neolitycznych górników jako materiał nieprzydatny do wyrobu narzędzi.

Najciekawsze zabytki odkryte przez archeologów to narzędzia górnicze z kamienia, krzemienia i poroża, szczątki roślin (skorupy orzechów laskowych) oraz zwierząt (kości nietoperza).

Wśród narzędzi krzemiennych i kamiennych na szczególną uwagę zasługują kilofy - kliny górnicze, w tym także egzemplarze wykonane z importowanych skał krystalicznych.

Ostatnie prace prowadzone były dzięki pieniądzom wyasygnowanym przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
    Nick (wymagany lub )

    Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

    Autopromocja