NASA: Księżyc się skurczył

Księżyc, naturalny satelita Ziemi, skurczył się w ciągu ostatnich 800 milionów lat. To zaskakujące odkrycie ogłosili w Waszyngtonie naukowcy z NASA.

"Księżyc jest mniejszy niż był kiedyś i - co więcej - nadal będzie się kurczyć" - powiedział Tom Watters, jeden z naukowców, którzy dokonali tego odkrycia. Badania wykazały, że w ciągu ostatnich 800 milionów lat promień tego naturalnego satelity Ziemi zmniejszył się o około 100 metrów.

Odkrycie to było możliwe dzięki analizie tysięcy zdjęć powierzchni Księżyca. Naukowcy szukali na niej śladów lodu, a znaleźli ślady kurczenia się Księżyca. Według badaczy, zmniejszył się on i zmniejsza się nadal na skutek spadku temperatury.

Warto zaznaczyć, iż według ekspertów, Księżyc nadal jest najlepszym w Układzie Słonecznym miejscem do budowy teleskopów. Nie ma atmosfery, a jego niewidoczna z Ziemi strona jest odizolowana od sygnałów radiowych wytworzonych przez człowieka.

Ok. 4 mld lat temu w Ziemię uderzyła planeta wielkości Marsa, wyrzucając w przestrzeń część materii, która zbudowała Księżyc. Uczeni uważają Srebrny Glob za swego rodzaju skamielinę. Badając go, wiele dowiadujemy się o budowie i historii naszej Ziemi.

Eksperci często zwracali uwagę na to, że w przyszłości na Księżycu będą wydobywane cenne minerały, oraz że bez lądowania na nim nie można myśleć o locie na Marsa. Nadal sporo się mówi o tzw. turystyce kosmicznej.

Człowiek ma ponownie stanąć na Srebrnym Globie nie później niż w 2020 roku.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| ASTRONOMIA, NAUKA, USA

Reklama

Reklama