Ponad 4 miliony znalezisk w tajnym składzie

Ponad 4 miliony znalezisk archeologicznych przechowywanych jest w pilnie strzeżonym, tajnym magazynie w Rzymie

Z kamerą weszła tam ekipa telewizji RAI i pokazała pracę zespołu 10 archeologów, którzy katalogują eksponaty i starają się odtworzyć ich historię.

Przy jednej z ruchliwych ulic Wiecznego Miasta, niedaleko centrum handlowego, znajduje się sekretne wejście do składu bezcennych przedmiotów: amfor i innych naczyń, ozdób, zabawek, setek elementów fresków z czasów Cesarstwa Rzymskiego.

W tym największym magazynie urzędu nadzoru nad zabytkami archeologicznymi Rzymu są znaleziska, dla których nie ma już miejsca w muzeach, a także te wymagające jeszcze opisania, badań czy konserwacji. Trwają tam np. drobiazgowe prace nad rekonstrukcją rozbitego na wiele drobnych elementów fresku długości 20 metrów.

Wśród eksponatów przechowywanych w tym tajnym miejscu są przedmioty odkryte podczas wykopalisk na terenie ogrodów cesarskich w obecnej dzielnicy Esquilino. To wyjątkowo cenny dla archeologów obszar, na którym dokonali już wielu nadzwyczajnych odkryć.

Sylwia Wysocka

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
Dodaj komentarz
Gość
    Nick (wymagany lub )

    Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.