Koronawirus a Kościół w Polsce

W związku z sytuacją epidemiologiczną wywołaną zagrożeniem koronawirusem kościelne organizacje i instytucje zgodnie z zarządzeniami władz państwowych odwołują lub przenoszą na innym termin organizację wydarzeń o charakterze masowym, jak rekolekcje, pielgrzymki czy ogólnopolskie akcje charytatywne. Jednocześnie apelują, aby nie zapominać o osobach starszych i potrzebujących, które często nie mogą liczyć na pomoc najbliższych, a każde wyjście z domu staje się dużym zagrożeniem dla ich zdrowia. Apel do osób starszych: zostańcie w domu, śledźcie transmisje mszy w mediach.

Biskup legnicki Zbigniew Kiernikowski podjął decyzję o odwołaniu wszystkich spotkań i wydarzeń o charakterze ogólnodiecezjalnym. Decyzja ta obowiązuje do 14 kwietnia. Dotyczy to m.in. takich wydarzeń, jak kongres rad parafialnych, pielgrzymka maturzystów na Jasną Górę czy pielgrzymka rzemieślników. Biskup apeluje też o stosowanie się do wszystkich zaleceń kierowanych przez władze państwowe, zwłaszcza dotyczące podstawowych zasad higieny.

Duszpasterze i katecheci odpowiedzialni za organizację szkolnych rekolekcji są zobowiązani do respektowania wszelkich zarządzeń władz oświatowych w celu zminimalizowania zakażenia wirusem - poinformowała z kolei kuria częstochowska w komunikacie dotyczącym organizacji szkolnych rekolekcji wielkopostnych na terenie archidiecezji.

W komunikacie przypomniano, że wojewoda łódzki (część arch. częstochowskiej leży na terenie tego województwa) zobowiązał dyrektorów wszystkich placówek oświatowych do zaprzestania organizacji m.in. wycieczek i wyjazdów oraz przyjmowania w charakterze gości zorganizowanych grup dzieci i młodzieży. Polecenie to dotyczy także nieorganizowania zbiorowych wyjść uczniów do kin, teatrów czy muzeów oraz wydarzeń na terenie szkół i placówek, jak m.in. akademie, apele czy koncerty.

"W praktyce - brzmi komunikat częstochowskiej kurii - oznacza to konieczność odwołania lub przesunięcia na inny termin szkolnych rekolekcji wielkopostnych na terenie województwa łódzkiego.

Dyrektorzy szkół z terenu tegoż województwa nie mogą bowiem zorganizować wspólnego wyjścia uczniów do kościoła, ani spotkania rekolekcyjnego na terenie szkoły".

W archidiecezji lubelskiej zapadła decyzja o odwołaniu zaplanowanej na 20 marca Ekstremalnej Drogi Krzyżowej z Lublina. Nie odbędzie się także organizowana przez Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży, zaplanowana na 3 kwietnia, XXI Droga Krzyżowa na Majdanku.

Kościelne organizacje pomocowe

Na sytuację reagują też kościelne organizacje niosące pomoc potrzebującym. Caritas Polska przełożyła ogólnopolską zbiórkę żywności „Tak. Pomagam!”, która miała się odbyć 20 i 21 marca. Jej nowy termin zostanie podany później. W akcji każdorazowo uczestniczy ok. 20 tys. wolontariuszy, jest to zatem wydarzenie angażujące dużą liczbę osób, choć oczywiście nie działających w jednym skupisku, ale mających styczność z innymi ludźmi.

«« | « | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg