Szumowski: Mamy sporo respiratorów, kolejne kupujemy na całym świecie

Mamy sporo respiratorów, kolejne kupujemy na całym świecie - podkreślił w sobotę w telewizji TVN minister zdrowia Łukasz Szumowski. Zapewnił, że ograniczenia wykonywania zabiegów związane z epidemią koronawirusa nie dotkną pacjentów oddziałów onkologicznych.

Minister zdrowia poinformował, że brana jest pod uwagę możliwość dopuszczania do pracy młodych lekarzy, bez zdanych egzaminów końcowych, a także wykorzystanie pomocy studentów z uczelni medycznych. Szumowski zaznaczył jednak, że takie rozwiązania będą wdrażane tylko w sytuacji, gdy w Polsce będzie kilka tysięcy chorych na COVID-19.

Mówiąc o wyposażeniu polskich szpitali w respiratory zapewnił, że jest ich "sporo". "Mamy 10 tys. docelowo miejsc w szpitalach jednoimiennych, tam jest 10 proc. miejsc respiratorowych" - podkreślił Szumowski. Dodał, że obecnie dla polskiej służby zdrowia kupowane są respiratory "gdzie się da, na całym świecie".

Szumowski dodał, że w resorcie zdrowia rozważane jest, na okoliczność znacznego wzrostu zachorowań na COVID-19, ograniczenie planowych zabiegów osób z innymi chorobami. Jak dodał, ma to dotyczyć tylko tych zabiegów, których odłożenie w czasie nie stwarza ryzyka postępu choroby. "Na pewno nie będziemy ograniczać takich obszarów jak onkologia, czy choroby, które mogą skutkować dramatem w szybkim tempie" - zapowiedział szef MZ.

Oświadczył, że onkologia będzie "w ogóle wyłączona z takich restrykcji". Pacjentów onkologicznych dotyczyć będą tylko takie restrykcje, które ich chronią przed koronawirusem - zaznaczył. Jako przykład podał ograniczenia możliwości pracy w szpitalach onkologicznych personelu "z innych jednostek", po to, by nie "zawlec zakażenia" koronawirusem do szpitala onkologicznego. "Zdecydowanie onkologii nie będziemy w żaden sposób ograniczali" - podkreślił minister zdrowia.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| EPIDEMIA, MZ, PAP, ZDROWIE

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
 • CSOG
  21.03.2020 20:33
  A może zezwalając na pracę studentom bez zdanych końcowych egzaminów ( i bez doświadczenia) skorzystać z zagranicznych wzorców i poprosić o odpłatną pomoc emerytowanych lekarzy z doświadczeniem ?
 • KRM
  21.03.2020 21:22
  A może skorzystać z doświadczeń niemieckich? Wiem, że dla PiS-u to pachnie nieładnie ale... W Niemczech jest bardzo wielu zainfekowanych: 21 828 (dane na sobotę 21 marca godz. 21:00) ale zmarło "tylko" 75 chorych co daje proporcję w stosunku do zachorowań 0,34%. Tymczasem we Włoszech ten wskaźnik wynosi 9,01%. Czy polskie władze nie kierują się aby zbyt intensywnie doświadczeniami włoskimi tylko dlatego, że tam jest największy dramat i z tego powodu media wszelakiej maści najgłośniej o Włoszech krzyczą?

  Przy okazji - jeszcze niedawno w Polsce "na tapecie" był temat tzw. nadzwyczajnej kasty (chodziło o sędziów). Popatrzmy co teraz robią z nami mass media wszelakiego autoramentu - to dopiero jest nadzwyczajna kasta. Nikt ich nie wybiera, nikt ich nie kontroluje a manipulują nami jak im się spodoba. Podobno są czwartą władzą a tak naprawdę teraz są władzą pierwszą, drugą, trzecią i czwartą. Panika, którą rozpętali i nadal napędzają, spowodowała uchwalenie co najmniej jednej ustawy, wydanie całej masy rozporządzeń (polecam lekturę Dziennika Ustaw z ostatnich kilku dni), przeorganizowanie pracy rządu i prezydenta, zawieszenie kampanii wyborczej, zamknięcie sądów i urzędów, nie wspominając o szkoła, uczelniach, teatrach, kinach itp. itd. A oni sobie nadal wybierają najbardziej "pikantne" kąski i podgrzewają atmosferę ile wlezie.
 • pawell
  22.03.2020 16:22
  Niemcy, głównie w celach propagandowych" robią hurtowo testy. Tyle że w większości to testy serologiczne, mniej dokładne i przede wszystkim wykrywające zarażenie dopiero w późniejszym stadium. Z punktu widzenia zahamowania epidemii takie testy są mało przydatne. Ale za to dobrze wyglądają w statystykach.
Komentowanie dostępne jest tylko dla .