Afrykę dzielą dwa do trzech tygodni od krytycznego uderzenia koronawirusa

Afrykę dzielą dwa do trzech tygodni od krytycznego uderzenia fali koronawirusa. Wg Komisji Gospodarczej Narodów Zjednoczonych ds. Afryki (ECA) kontynent potrzebuje awaryjnego bodźca ekonomicznego w wysokości 100 miliardów dolarów - informuje serwis africanews.com

Kwota ta wzmocniłaby środki zapobiegawcze, wspierając zarazem słaby na kontynencie system opieki zdrowotnej. Kraje Afryki mierzą się z brakiem personelu medycznego, a szpitale mają średnio 1,8 łóżka na 1000 osób, wynika z danych UNECA.

Afryka stanowiąc 1% globalnych wydatków na zdrowie, ponosi zarazem 23% ciężaru choroby - zwraca uwagę serwis.

Warto zauważyć, że problem koronawirusa na kontynencie podjęły również we współpracy istniejąca przy Unii Afrykańskiej, mająca swą siedzibę w Etiopii Africa Centers for Disease Control and Prevention (Africa CDC) oraz powstałe w Nigerii, centrum innowacji technologicznej Co-Creation Hub (CcHUB).

Celem jest opracowanie projektów komunikacyjnych na temat COVID-19, w oparciu o lokalne języki, w społecznościach wiejskich i podmiejskich, na kontynencie. Oczekuje się, że pomogą one docierać z informacją, a z drugiej strony będą zapobiegać dezinformacji, wzmocnią solidarność społeczną, a także będą przeciwdziałać społecznej stygmatyzacji.

Informacje na temat koronawirusa są aktualnie jednymi z najbardziej wyszukiwanych w internecie. Według danych Google, 30 marca Etiopia była globalnym liderem w wyszukiwaniu haseł związanych z koronawirusem.

Kilka dni wcześniej wysoką liczba wyszukiwań informacji nt. koronawirusa odnotowano w Ugandzie. Inne kraje afrykańskie, gdzie koronawirus zdominował internet to Kenia, Republika Południowej Afryki, Ghana i Nigeria. Ludzie szukają informacji na temat symptomów, lekarstw, interesują się tym, co dzieje się w Chinach i we Włoszech.

31 marca na kontynencie odnotowano już 5287 przypadków COVID-19 (w tym 172 śmiertelne) w 48 krajach.

Szczegółowe dane na: https://africacdc.org/

 

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama