Naukowcy zbadają wpływ szczepień na gruźlicę na zapadalność i przebieg zakażeń koronawirusem; projekt dofinansuje Agencja Badań Medycznych. ABM podała w czwartek, że badanie zostanie przeprowadzone w grupie tysiąca pracowników ochrony zdrowia.
Agencja przekazała, że projekt zrealizuje zespół naukowców z Kolegium Nauk Medycznych Uniwersytetu Rzeszowskiego, Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach oraz Szpitala św. Ludwika i Szpitala im. S. Żeromskiego w Krakowie, Szpitala Bielańskiego i Szpitala Praskiego w Warszawie. Pracami pokieruje dr n. med. Hanna Czajka.
Badanie przeprowadzone zostanie w grupie tysiąca pracowników ochrony zdrowia w Polsce. Zebrany od uczestników materiał biologiczny oraz obserwacja stanu ich zdrowia, pozwoli ocenić, czy wykonywane powszechnie szczepienia przeciw gruźlicy szczepionką BCG-10 mogą mieć wpływ na zakażenia wirusem SARSCoV-2 oraz przebieg choroby COVID-19.
ABM podała, że uzyskane podczas badania dane pomogą ustalić, czy szczepionka przeciw gruźlicy produkowana i stosowana od lat w Polsce, wzbudza odpowiedź immunologiczną pozwalającą na zwalczanie zakażeń wirusowych, w tym także SARSCoV-2 w sytuacji pandemii. Jak wskazano, szczepionka podana w ramach projektu nigdy dotąd nie była badana pod tym kątem.
Na wsparcie badań klinicznych, ukierunkowanych na przeciwdziałanie COVID-19, ABM chce przeznaczyć nawet 50 mln. zł, a jeśli zaistnieje taka potrzeba - więcej.
Dotychczas, w ramach tzw. szybkiej ścieżki, ukierunkowanej na przeciwdziałanie COVID-19, prezes ABM wydał pozytywną rekomendację dla projektów przygotowanych przez badaczy z Uniwersytetu Medyczny im. Piastów Śląskich we Wrocławiu oraz Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku.
Zespół badaczy z Uniwersytetu Medycznego im. Piastów Śląskich we Wrocławiu pod kierownictwem prof. dr hab. Grzegorza Mazura przeprowadzi badania dotyczące zastosowania osocza ozdrowieńców w terapii chorych na Covid-19 wraz oceną postępu terapii osoczem. Projekt zakłada, że osoby, które wyzdrowiały z COVID-19 wytworzyły przeciwciała, które neutralizują wirusa.
Celem badania zaproponowanego przez naukowców z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku, pod kierownictwem prof. dr hab. Marcina Moniuszko jest natomiast opracowanie szybkiego testu diagnostycznego umożliwiającego identyfikację osób z wysokim ryzykiem ciężkiego przebiegu COVID-19. Test diagnostyczny przygotowany zostanie w postaci aplikacji, przeznaczonej do użytku dla lekarzy zajmujących się pacjentami z COVID-19.
Odkrycie przemawia za większymi szansami na istnienie w przeszłości życia na Czerwonej Planecie.
To pierwsze tak silne dowody na istnienie planety na orbicie biegunowej układzie podwójnym.
Wskazują one na wulkaniczną przeszłość planety, co ma ogromne znaczenie dla poszukiwań śladów życia.
Jedno mrugnięcie to dla nich 20 metrów, na których wiele może się wydarzyć.
Istotny jest zarówno rodzaj utworów, jak i poziom decybeli w kabinie pojazdu.